Prisegom pred predsjednikom Republike Austrije Alexanderom Van der Bellenom u bečkom Hofburgu, u ponedjeljak prijepodne je dužnost preuzela nova prijelazna austrijska vlada sastavljena od visokih državnih službenika - uglednih eksperata, na čelu s prvom austrijskom kancelarkom Brigitte Bierlein. Bierlein je dosad obnašala dužnost predsjednice Ustavnog suda.
Svečanim ustoličenjem, tjedan dana nakon što je tehničkoj vladi konzervativnog austrijskog kancelara Sebastiana Kurza (ÖVP) iskazano nepovjerenje u parlamentu, kao krajnje posljedice „Ibiza skandala“ i Kurzovog koaliranja s krajnje desnim „slobodnjacima“ (FPÖ), i službeno je počeo mandat prijelazne vlade ministarskog kabineta kancelarke Bierlein, do formiranja nove austrijske vlade u jesen ove godine, nakon prijevremenih parlamentarnih izbora najavljen za mjesec rujan.
Vladinu politiku stručne kancelarske Bierlein provodit će 12 ministara: šest žena i šest muškaraca. Time je Austrija dobila nekoliko „političko-povijesnih novina“: najmanju vladu nakon Drugog svjetskog rata, prvu u kojoj je kancelarka na čelu i prvu vladu „spolne ravnoteže“, u kojoj je jednaki broj žena i muškaraca.
Novi austrijski potkancelar i ministar nadležan za pravosuđa, reforme, ustav i deregulaciju postao je Clemens Jabloner. Ministarski kabinet kancelarke Bierlein čine i ministar za vanjske poslove, umjetnost i kulturu te medije Alexander Schallenberg, ministar unutarnjih poslova Wolfgang Peschorn, ministar financija , javnih službi i sporta Eduard Müller, ministar obrane Thomas Starlinger i ministar prometa, inovacija i tehnologije Andreas Reichhardt, te ministrica rada, socijalnog, zdravlja i zaštite konzumenata Brigitte Zarfl, ministrica obrazovanja, znanosti i istraživanja Iris Eliisa Rauskala, ministrica gospodarstva i digitalizacije Elisabeth Udolf-Strobl, ministrica za žene i obitelj Ines Stilling i ministrica održivosti i turizma Maria Patek.
Izabrani eksperti nisu nestranačke osobe, osim ministra unutarnjih poslova Wolfganga Peschorna. Svi ostali članovi ministarskog kabineta su iz kruga jedne od tri najveće austrijske stranke, Narodne (ÖVP), Socijaldemokratske (SPÖ) i Slobodarske (FPÖ), i rezultat su kompromisa, kako bi prijelazna vlada kancelarke Bierlein imala podršku parlamentarne većine. Predsjednik Van der Bellen zahvalio je bivšem kancelaru Sebastianau Kurzu za njegov angažman za Austriju.
Za novu prijelaznu vladu kancelarke Bierlein je rekao kako je uvjeren da će Austriju zastupati „politički, diplomatski i simpatično“. Također je ukazao na novi ministarski kabinet koji čine jednaki broj žena i muškaraca ustvrdivši: „Ubuduće više nitko ne može reći: to je jednostavno neizvedivo“. Izrazio je veselje da je Austrija prvi put dobila kancelarku.
Van der Bellen je pozvao novu, kako je rekao, „Vladu povjerenja“ da radi u korist Austrije i Austrijanaca, i u skladu s „državno-političkom odgovornošću“, koju je preuzela. Posebno je naglasio značaj dijaloga i međusobnog uvažavanja. Pozvao je Austrijance da nakon skandala i promjena vlade posljednjih dva tjedna, koji su uzdrmali austrijsku političku scenu i postali prezentni i izvan granica ove alpske zemlje, „pokažu svijetu njihovu pravu stranu“.
- Pola Europe, pola svijeta nas gleda, pokažimo s najbolje strane našu Austriju, naš ustav i nas same- apelirao je austrijski predsjednik. Nakon prisege kancelarka Bierlein neće održati svoju prvu sjednicu Ministarskog vijeća nego će se, kako je najavljeno, javnosti predstaviti politički put, kojim njen prijelazni ministarski kabinet namjerava kročiti do saziva slijeće austrijske vade u jesen ove godine.