Ornitološki rezervat parka prirode Vransko jezero zaštićeno je bogatstvo najvećeg hrvatskog jezera, odnosno cijele Dalmacije. Ipak, ne tako davno, pa čak i nakon prije nešto više od dva desetljeća proglašene zaštite i proglašenja prostora Vranskog jezera Parkom prirode, devastacija ornitološkog rezervata pa i samog lova na ptice, nerijetko se događala. Srećom, požari više ne uništavaju trsku u močvarnom staništu, liske se ne izlovljavaju, ptica je sve više, a zaštićeni prostor postaje i turistička atrakcija. A upravo takve promjene želi potaknuti Rezolucija Zemlja, najveća ekološka akcija u Hrvatskoj, koju je pokrenuo Večernji list.
Doduše, bird watching turizam kod nas još nije razvijen kao, primjerice u Kolumbiji, ali sve više gostiju iz svijeta dolazi promatrati dvogledima gdje se to gnijezde čaplja danguba koja “satima dangubi na jednoj nozi”, a zapravo čeka plijen, mali vranac… Stoga su Park prirode Vransko jezero i njegove stručne službe i ove godine u svrhu promatranja, ali i zaštite ptica proveli projekt Prstenovanje ptica na Ornitološkoj postaji na Vranskom jezeru.
– Prstenovanje je jedna od najznačajnijih aktivnosti u Parku vezanih za zaštitu prirode jer se njome prate migratorne vrste ptica koje na svom selidbenom putu prema jugu područje PP Vransko jezero koriste za prijeko potreban odmor i hranjenje. Postojanje i očuvanje područja kao što je Vransko jezero ključno je za uspjeh migracija, ali i općenito opstanak ptica – istakla je Ivana Ribić, viša stručna savjetnica za biologiju.
Prstenovački kamp na Vranskom jezeru 2021. godine održan je, kako su nas izvjestili ravnatelj Parka prirode Vransko jezero Danijel Katičin i stručnjakinja Ivana Ribić, u organizaciji Javne ustanove Park prirode Vransko jezero i Zavoda za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u svojstvu Hrvatske prstenovačke centrale (HPC).
– Cilj je standardiziranim načinom prstenovanja ptica prikupljati podatke koji omogućuju praćenje stanja populacija ptica (brojnost i raznolikost), koje obitavaju na prostoru Ornitološkog rezervata i Parka prirode u periodu jesenskih migracija. Svrha je prikupljati podatke potrebne za upravljanje populacijama ptica u Parku i njihovu zaštitu – objasnili su.
Kamp je započeo 1. kolovoza, a završio 21. studenog 2021 godine. Trajao je ukupno 16 tjedana od čega 14 tjedana aktivnog prstenovanja. Sudjelovalo je 14 licenciranih prstenovača iz Hrvatske, Češke i Mađarske te 56 volontera-pomagača.
– Ukupno je prstenovano 4346 ptica, prosječno njih 55 dnevno, a prstenovane su 82 različite vrste ptica. Najbrojnija prstenovana vrsta je trstenjak cvrkutić, potom trstenjak rogožar, veliki trstenjak, zviždak, lastavica i crnokapa grmuša – ističu u svom izvještaju iz Parka prirode. U najbrojnije prstanovane vrste još se ubrajaju crvendać, svilorepa, siva grmuša, vodomar i češljugar. Također, treba izdvojiti i kako je na kampu na Vranskom jezeru prvi put prstenovan mali sokol, a riječ je o malobrojnoj i najvjerojatnije neredovitoj zimovalici.
Vrste koje se rjeđe prstenuju na Vranskom jezeru:
- Sijedi žalar
- Šivalica
- Kukavica
- Crnogrla strnadica
- Mala Šljuka
- Pršljivac
- Svraka
- Velika grmuša
- Pupavac