Portugal je od 1. siječnja preuzeo od Njemačke predsjedanje Europskom unijom nakon dva ključna događaja koja su pokazala da zemlje članice mogu jedinstveno djelovati. Prva je, možda malo simbolična, odluka o uvođenju jedinstvenog dana za početak cijepljenja europskih građana. Manje simbolična, a također vezana za zajedničku borbu protiv pandemije jest odluka da EU otkupi cjepiva za sve zemlje članice. Drugi dokaz pronađenog jedinstva dolazak je do sporazuma s Velikom Britanijom o njezinu izlasku iz zajednice u koju je ušla 1973. Mislilo se kako će doći do prekida odnosa s Londonom bez dogovora, ali je pronađen kompromis. Zapravo dolazak do kompromisa uvijek je krasio EU, a prije Europsku zajednicu.
No 2016. je bila jedna od najtežih godina ne samo za EU zato što su se Britanci na referendumu izjasnili za Brexit, već i zato što su počele jačati separatističke i populističke stranke u cijelome svijetu, a u Bijelu je kuću ušao Trump koji je zbog svoga egoističnog i egocentričnog držanja počeo razbijati međunarodnu suradnju, otvarati trgovinske i političke ratove.
Novoizabrani američki predsjednik Biden, koji će u Bijelu kuću ući 20. siječnja, najavljuje obnovu odnosa s EU. Europska komisija, kao i predsjedništvo Europskog vijeća (predsjednik Michel) već su objavili neke dokumente kojima se daje pravac uže suradnje s Bidenovom administracijom. Želi se doći do oankve uske suradnje koja je bila stup Zapada, a koju je poljuljao val populizama i egoizma.
Čini se da se u 2021. ušlo s više nade u suradnju na svim razinama. Portugal preuzima predsjedanje Unijom pod geslom “Vrijeme je da se djeluje: za ravnopravnu obnovu, zeleniju i digitalniju”. Lisabon je iznio pet ključnih sektora na kojima će djelovati: promicati povjerenje u model europske socijale, promicati održivi razvoj, ubrzati ravnopravnu digitalnu i uključivu tranziciju, osnažiti elastičnost Europe i potvrditi (povećati) ulogu EU u svijetu temeljenu na otvorenom multilateralizmu. Dakako, osnovno će biti prevladati krizu izazvanu pandemijom koronavirusa, ali treba se gledati na budućnost temeljenu na solidarnosti i koheziji, jer jedino tako, svi zajedno, možemo ostvariti novi ekonomski razvitak.
Uostalom, i dokumenti Europske komisije za razdoblje 2021.-2027. naznačuju promicanje održivog razvitka koji treba krenuti od većeg pomaganja manje razvijenim regijama na cijelom europskom području, ali bez zaboravljanja na one u tranziciji, pa i na već razvijene. Ulagat će su u mala i srednja poduzeća te u energetsku tranziciju kako bi Europa postala zelenija i bez zagađenja, a što bi pripomoglo i borbi protiv klimatskih promjena. Europa treba biti povezanija ne samo digitalno već i prometno. Temelj ostaje učiniti Europu socijalno sigurnijom. Uspjeh u dolasku do sporazuma o Brexitu, kao i suočavanju s pandemijom, pokazuje da je 27 zemalja članica EU ipak povezanije nego što se mislilo.
Osim toga, 30. prosinca sklopljen je i trgovinski sporazum s Kinom koja će se konačno otvoriti europskim tvrtkama, odnosno uravnotežit će se uvjeti za europske tvrtke s onima koje imaju kineske u Europi. Kina će 2028. godine, pet godina prije predviđenoga, prestići SAD i postati prvi ekonomski partner EU. Perspektive za dolazak do veće međunarodne suradnje i prevladavanja atmosfere zatvaranja i podizanja barijera postoje. Možda se ulazi u novo uravnoteženije razdoblje, a 2021. bi trebala biti godina preokreta u tome smjeru.
>> Pogledajte i ovaj video: Fotografije koje su obilježile 2020.
Bravo za civiliziranu i kulturnu EU već 70 godina brani mir i osigurava prosperitet njenih građana unatoč svim profesionalnim i plaćenim hejterima! Bravo!