Inicijativa "Ne damo naše autoceste" te inicijativa koja je okupila 17 sindikata protiv outsourcinga dijelile su danas informativne letke saborskim zastupnicima prije rasprave o prijedlogu Zakona o referendumu, a nekad kasnije u danu, vjerojatno navečer, i rasprave o odluci o slanju referendumskog pitanje o outsourcingu na ocjenu ustavnosti na Ustavni sud. Odbor za Ustav takvu je odluku donio još početkom prosinca prošle godine, ocijenivši kako je referendumsko pitanje protuustavno, a zahtjev za raspisivanje referenduma nedopušten.
Sindikalist Željko Stipić objasnio je da od zastupnika traže da, umjesto da podrže prijedlog Odbora za Ustav da se obrate Ustavnom sudu, odmah idu u raspisivanje referenduma.
- Dijelili smo materijale kao pripremu saborskim zastupnicima da u pravom trenutku znaju pronaći pravu riječ u raspravi. Napokon je nakon sedam mjeseci došao taj dan i dočekali smo da se saborski zastupnici udostoje raspraviti o sudbini inicijative o outsourcingu. Očekujemo da rasprava bude konstruktivna, a da zaključak bude to kako se raspisuje referendum – kaže Stipić. Vjeruje kako je odluka da se o ustavnosti referendumskog pitanja konzultira Ustavni sud samo "jedna obična kupovina vremena".
- Valjda bi nakon ovih sedam mjeseci trebali čekati još nekoliko mjeseci da narod na kraju kaže svoje mišljenje o tome što misli o izdvajanju pomoćnih poslova u javnom sektoru – prigovara Stipić.
Sindikalist Mijat Stanić iz inicijative "Ne damo naše autoceste" također nije zadovoljan odlukom da se konzultira Ustavni sud, ali ne oko referenduma protiv outsourcinga, već oko referenduma protiv monetizacije autocesta.
- Podnijeli smo zahtjev Saboru, a i zastupnicima dijelimo naš zahtjev da odbace odluku saborskog Odbora za Ustav jer su teze na koje se pozivaju zašto treba ići na provjeru ustavnosti netočne i ne drže vodu. Niti se prekomjerni deficit mora rješavati prodajom autocesta ili davanjem autocesta u koncesiju niti mi, kao što je navedeno, zabranjujemo uslužne djelatnosti. One se dapače čak i ne daju u koncesiju, nego se po pravilniku iz 2011., a što bi šef Odbora Peđa Grbin i ostali trebali znati, riješavaju ugovorom – objašnjava Stipić te poziva sve saborske zastupnike "da ne staju iza nečeg što je neozbiljno i neodgovorno i pokazuje nestručnost".
>> Ustavni sud mogao bi reći da je referendum nepotreban
zele samo zadrzat uhljebnicka prava na racun ostalih poreznih obveznika