PIONIRSKI POTHVAT

Prvu transplantaciju bubrega u Hrvatskoj, ali i na prostoru čitave bivše države, uspješno su odradili riječki liječnici

transplantacija
Foto: Arhiva Večernjeg lista
30.01.2025.
u 15:38

Od dana kada je prvom transplantacijom bubrega probijen led, u KBC-u Rijeka nastavilo se s transplantacijama te su, do kraja te 1971., riječki liječnicu napravili pet transplantacija

Prije 54 godine dvije kirurške sale KBC-a Rijeka, tadašnje Opće bolnice „Dr. Zdravko Kučić“, bile su poprište bitke za život jednog 34-godišnjaka iz Pule. Zbog glomerulonefritisa mladom su čovjeku zatajili bubrezi. Život mu je moglo spasiti samo presađivanje organa pa je upravo u bolnici na Sušaku, 30. siječnja 1971. godine, tim riječkih liječnika pomaknuo dotadašnje granice i obavio prvu transplantacija bubrega u Hrvatskoj, ali i na prostoru čitave bivše države. Priča o tom povijesnom zahvatu i iskoraku u području transplantacijske medicine, priča je o velikom uspjehu hrvatskih liječnika, ali i o bezgraničnoj ljubavi 49-godišnje majke, koja je tada svom 34-godišnjem sinu, darujući mu svoj bubreg, po drugi put darovala život.

Pripreme za prvu transplantaciju bubrega na ovim prostorima započele su godinama ranije, riječki su liječnici tada prolazili edukacije u vrhunskim, svjetskim, transplantacijskim centrima. U listopadu 1966., počeo je raditi Centar za dijalizu, a krajem 60-ih godina ugledni prof.dr.sc. Vinko Frančišković okupio je multidisciplinarni tim stručnjaka koji su se bili spremni uhvatiti u koštac s velikim, profesionalnim izazovom. Kao šef kirurške klinike, dr. Frančišković je tog povijesnog, siječanjskog dana i predvodio tim liječnika koji su, radeći istovremeno u dvije operacijske dvorane, uspješno presadili majčin bubreg sinu.

Skalpel je te subote bio i u rukama prof. dr. Petra Orlića, jednog od Frančiškovićevih učenika, koji se nedavno vratio s edukacije iz ugledne pariške bolnice Necker te je sa svojim kolegama na Sušaku uspješno izveo pionirski pothvat. Ljevostranu nefrektomiju izvršili su doktori Vjerislav Peterković, Jerko Zec, Andrej Gudović i instrumentar Josip Dijaković, a majčin su bubreg, uz dr. Frančiškovića, njenom sinu usadili dr. Branimir Budisavljević, Anton Šepić, Damir Dimec i instrumentarka Albina Zoretić. Operacija je uspjela i bubreg je u drugom tijelu odmah preuzeo funkciju. Prvi pacijent kojemu je presađen bubreg živio je još 14 i pol godina, sve je to vrijeme bubreg normalno funkcionirao, a muškarac je preminuo od karcinoma jetara.

Od dana kada je prvom transplantacijom bubrega probijen led, u KBC-u Rijeka nastavilo se s transplantacijama te su, do kraja te 1971., riječki liječnicu napravili pet transplantacija. Nakon što je vijest o pionirskom pothvatu završila i na naslovnici Večernjaka te odjeknula čitavom bivšom državom, na Sušak su, sedamdesetih godina, zbog transplantacije bubrega sa živog, srodnog davatelja, dolazili pacijenti iz čitave Jugoslavije. Od pionira transplantacije dolazili su učiti vrhunski urolozi iz svih republika bivše države, a riječki su operacijski timovi, na čelu s prof. dr. Frančiškovićem, obavili i prve transplantacije u Zagrebu, Sarajevu i Skopju.

Isprobajte arhivu Večernjeg lista

Vremenski stroj još nismo izumili, ali zato vrlo sličnu funkciju ima naša digitalna arhiva. Povijest Hrvatske i svijeta na jednom mjestu. U našoj bogatoj arhivi sva su novinska izdanja. Pogledajte što se dogodilo na vaš rođendan, kako je Zagreb izgledao prije...zabavite se i educirajte klikom ovdje: https://arhiva.vecernji.hr/

GALERIJA Internet je pun memeova o bojkotu trgovina. Ovo su najbolje fore

transplantacija
1/17

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije