Američki institut za ratne studije ISW objavio je analizu situacije na bojištu u Ukrajini nakon višemjesečne borbe za Avdiivku. Nova analiza ISW-a pokazuje da Rusi napreduju sa svih strana nakon osvajanja Avdiivke, što predstavlja prijetnju Ukrajini, posebno u situaciji kada ukrajinski čelnik Volodimir Zelenskij i dalje čeka na pomoć Sjedinjenih Američkih Država.
Naime, američki Senat nedavno je, nakon dugog natezanja, odobrio novi paket pomoći Ukrajini u vrijednosti od oko 60 milijardi dolara, no to tek treba proći u Zastupničkom domu, u kojem su u većini republikanci. Predsjednik SAD-a Joe Biden, koji od početka rata šalje pomoć ukrajinskom predsjedniku Zelenskom, čak je optužio Kongres za pad Avdiivke. "Ukrajinska vojska bila je prisiljena povući se iz Avdiivke zbog nestašice streljiva, što je rezultat nedjelovanja Kongresa i rezultiralo je prvim znatnijim dobicima Rusije u nekoliko mjeseci", objavila je nedavno Bijela kuća.
Iako su i ranije, podsjeća ISW, Rusi izvodili brojne pojedinačne operacije u istočnoj Ukrajini, njima nisu osigurali operativno značajne dobitke. Sada su, izgleda, odlučili promijeniti taktiku. Naime, trenutačna ruska ofenziva u sektoru Harkiv-Lugansk uključuje napade duž četiri paralelne osi koje se međusobno podupiru u potrazi za višestrukim ciljevima koji bi zajednički Ukrajini vjerojatno nanijeli značajne gubitke.
Riječ je, dakle, o četiri osi, od sjevera prema jugu: 1) oko Kupjanska i Sinkivke; 2) od Tabaivke prema Kruhljakivki; 3) od Makijevke prema Raihorodki i/ili Borovi; i 4) od Kremine do Drobiševa i/ili Limana. Ipak, ističe američki institut, iako je ova operacija vrijedna pozornosti kao primjer poboljšanja ruskog zapovjedništva, taktički učinak nije se značajno poboljšao u odnosu na prethodne nedostatke, što može dovesti do neuspjeha čak i ovog bolje osmišljenog pothvata.
VEZANI ČLANCI:
Ruske vojne snage sada, sažima ISW svoju analizu, izvode napade u nekoliko smjerova duž linije Kupjansk – Svatove – Kremina u Ukrajini. Glavni cilj im je, primjećuju Amerikanci, napredovanje prema istočnoj obali rijeke Oskil i proširenje područja koje su okupirali u Luhanskoj oblasti.
Izvještaji pokazuju da su Rusi ostvarili znatan napredak duž cijele linije, posebno prema naseljima kao što su Tabaivka i Krokhmalne. Intenzitet borbi je, navodi se dalje, porastao, osobito od siječnja 2024. godine. Osim toga, vidljivo je da su ruske snage pokušale istisnuti ukrajinske snage s lijeve obale rijeke Zherebets, pri čemu su zabilježeni manji taktički uspjesi.
Američki institut zaključuje da ruska sposobnost da provede operativno značajne ofenzivne napore još uvijek uvelike ovisi o razini potpore Zapada Ukrajini. "Ukrajina treba sigurnosnu pomoć koja joj omogućuje da spriječi tekuće ruske napore da ostvari operativno značajne dobitke, dok se također priprema za vlastite operacije koje mogu osloboditi daljnji ukrajinski teritorij", zaključuje ISW.
VIDEO 'Otac joj je agent, varala je Navaljnog': Ovako su je Rusi diskreditirali, a postala je Putinova noćna mora
Koji genijalci, pa zar to nisu oni isti stručnjaci koji su na početku tvrdili da Rusi nemaju ni oružja ni sredstava za 3 mjeseca rata?