U ovom trenutku radi samoizolacije zbog sumnje na koronavirus u Hrvatskoj su bolovanje otvorile 162 osobe.
Bitno je to manji broj od onih kod kojih je procijenjena sumnja na zarazu koronavirusom, a posebice onih kojima je određen zdravstveni nadzor. Treba reći da nadzor ne podrazumijeva izolaciju u kući, a i da zbog naknade nešto veće od dvije tisuće kuna za dva tjedna izolacije može se pretpostaviti da mnogi "dižu" bolovanje na druge dijagnoze ili pak rade od kuće u dogovoru s poslodavcem.
Video: Pitali smo građane koliko se pridržavaju mjera protiv koronavirusa i treba li ih postrožiti
Obavijest HZZO-a o naknadi plaće onima koji moraju biti u samoizolaciji
Podsjetimo, iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje poslali su nedavno priopćenje o naknadi plaće za vrijeme samoizolacije i objasnili postupak za predavanje zahtjeva.
S obzirom na iznimnu situaciju zbog koje je osiguranicima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) u izolaciji ograničeno kretanje, predviđen je poseban postupak kojim će im se olakšati ostvarivanje prava na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad za vrijeme samoizolacije. Naime, osiguranik kojem je od nadležnog epidemiologa utvrđena potreba izolacije odmah se upućuje u izolaciju, a izabranog doktora obvezan je obavijestiti o tome telefonski ili putem e-maila.
"Ako osiguranik u dogovoru s poslodavcem vrijeme koje je obvezan provesti u izolaciji organizira tako da posao obavlja od kuće ili na neki drugi način, ne može ostvariti pravo na naknadu plaće na teret sredstava HZZO-a, a o tome također obavještava izabranog doktora. U tom mu slučaju izabrani doktor ne utvrđuje privremenu nesposobnost i ne izdaje Izvješće o privremenoj nesposobnosti/spriječenosti za rad.
Budućim osiguranicima u samoizolaciji, budući da nisu u mogućnosti preuzeti navedeno Izvješće kod izabranog doktora te neposredno podnijeti zahtjev za naknadu plaće HZZO-u uz propisanu dokumentaciju, iznimno se daje mogućnost podnošenja zahtjeva elektronskim putem bez prilaganja Izvješća, a HZZO će podatke o otvorenoj privremenoj nesposobnosti po osnovi uzroka D0 – izolacija preuzeti putem Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava Republike Hrvatske (CEZIH). Ako osiguranik nije u mogućnosti priložiti ni potvrdu o plaći izdanu od poslodavca, HZZO će je od poslodavca zatražiti službenim putem.
Elektronski proslijeđen zahtjev osiguranika kojim traži naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti koja tereti sredstva HZZO-a obvezno mora sadržavati: ime i prezime, OIB ili MBO (matični broj osigurane osobe), kontaktni telefon te broj tekućeg računa na koji će se izvršiti isplata naknade plaće", priopćili su iz HZZO-a.
E-mail adresa određena za podnošenje zahtjeva jest izolacija@hzzo.hr i isključivo je namijenjena za primanje zahtjeva za naknadu plaće osiguranika kojima je utvrđena privremena nesposobnost zbog izolacije.
Video: Krunoslav Capak otkrio koliko se testova na koronavirus dnevno radi u Hrvatskoj
zatvoriti sve granice bar će hrvatski proizvodi kupovat