Već se godinama nagađa koliko tisuća domaćih i stranih gostiju svake godine posjeti najveći slunjski turistički adut - Rastoke. Prvi su put utvrđene stvarne brojke, barem za razdoblje od 1. lipnja do 30. rujna, i to na najprometnijem ulazu, na kojem je ove sezone bio postavljen Turističko-informativni centar.
Bolje nego lani
Evidentirane su 83 tisuće posjeta. Kada se tome doda da Rastoke imaju još jedan ulaz i da turisti dolaze tijekom svih godišnjih doba, broj je daleko veći.
– Bilo je mnogo grupa i pojedinaca te smo zadovoljni ostvarenim rezultatom, ne samo kad je riječ o Rastokama nego i posjetima uopće. U prvih devet mjeseci ove godine imali smo 10.442 noćenja, za razliku od istog razdoblja lani, kada ih je bilo 9360 – kazala je Ivančica Cindrić iz Turističkog ureda u Slunju. Ostvarene brojke ujedno su pokazatelj u kojem smjeru treba razvijati turizam u tome kraju.
Dodatni sadržaji
Međutim, iako se i dosad znalo da Rastoke posjećuju brojni turisti, Slunj od toga baš i nije imao velike koristi. Sve je ostalo uglavnom samo na obilasku. Dodatni je problem bio i što Turističko vijeće nije radilo kako treba, odnosno godinama se nije sastajalo. U ponedjeljak će se održati osnivačka skupština, u skladu s novim Zakonom o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma. Izabrat će se novi članovi i predsjednik, a to je po Zakonu gradonačelnik Ivan Bogović.
– Vjerovao sam da Rastoke godišnje posjeti više od 100.000 gostiju. Prvi službeni pokazatelji to su i potvrdili. Ostvareni rezultati idu u prilog našim nastojanjima da se na Rastokama naprave dodatni sadržaji i uredi šetnica. Postojeća je u fazi izgradnje objekata, ugostiteljskog i jednog za prodaju suvenira, sanitarnog čvora i info-punkta. Očekujemo da bi sve to trebalo biti spremno za sljedeću sezonu. Projektira se idejno rješenje i za novu šetnicu, za koju očekujemo ishođenje lokacijske dozvole. Vjerujemo da će se sve to na Rastokama vrlo brzo napraviti i obogatiti turističku ponudu. No, pitanje je i koliko su domaći ljudi spremni zaraditi – kazao je prvi čovjek Slunja Ivan Bogović.
Od ovog bisera ovaj grad ne ubire niti kune od kada postoje. Nije niti čudo od osamostaljenja ove države na čelo dolaze luzer, skladištar i vozač kamiona), neki su preko noći postali visoko obratovani. Gospodo za razvijanje turizma trebaju vizionari i obrazovani ljudi, poznavanje stranih jezika i puno , puno toga što vi nemate. Da imate išta od ovoga ne bi vam u Rastokama kanalizacija uništavala onaj predivan kanjon Korane.