Dobivanje statusa kandidatkinje za EU u Bosni i Hercegovini izazvalo je iznimno pozitivne reakcije; izmjenjivale su se izjave predstavnika političkog, društvenog i akademskog života iz kojih se jasno iščitavao optimizam i vjera da ovaj potez znači otvaranje novih perspektiva.
Dodatni vjetar
Uz naglasak da se radi o povijesnoj odluci koja će dati dodatni vjetar u leđa Bosni i Hercegovini te usmjeriti sve tamošnje političko-društvene snage na brže ispunjavanje reformi, u BiH se status kandidatkinje tumači i kao prilika za popravljanje međunacionalnih odnosa. U četvrtak su s potpisivanja sporazuma HDZ-a BiH, SNSD-a i stranaka osmorke upućene poruke koje idu u smjeru jačanja optimizma u svijetlu odluke Europskog vijeća.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović naglasio je da domaće političke opcije koje su potpisale sporazum žele napraviti iskorak koji svakako treba vezati i uz dobivanje statusa kandidatkinje za Europsku uniju. Istodobno, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je kazao kako misli da je dobro što su stranke odabrale upravo dan kada se odlučuje o statusu kandidatkinje za Bosnu i Hercegovinu.
S njima se složio i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić koji je istaknuo da sporazum sadrži sve elemente koji se tiču ispunjavanja uvjeta na europskom putu Bosne i Hercegovine. Iako je jasno da je pitanje odobravanja statusa kandidatkinje za Bosnu i Hercegovinu većim dijelom vezano uz izmijenjene geopolitičke okolnosti, odnosno rusku agresiju na Ukrajinu, a slijedom toga i potrebu da Unija čvršće veže uz sebe BiH i ostale zemlje zapadnog Balkana, status kandidatkinje u BiH se tumači kao strateški važan potez koji će omogućiti brže ispunjavanje reformi sadržanih u 14 prioriteta, čiji dovršetak predstavlja uvjet za početak pregovora.
Međutim, reakcije koje su se mogle čuti u svjetlu ustroja nove vlasti pokazuju da postoji iznimno visoka razina optimizma i vjere u to da je uz suradnju, uvažavanje i dijalog moguće uhvatiti europski vlak te u 2023. godini napraviti nekoliko važnih iskoraka. Najavljeno je poduzimanje svih unutarnjopolitičkih i vanjskopolitičkih napora za ubrzanje procesa prema punopravnom članstvu, kao i suradnja sa svim institucijama Europske unije u korist europskog puta Bosne i Hercegovine te odlučna implementacija europskih standarda.
Važan dan
Odluka je i priznanje za ono što se pozitivno radilo unutar BiH na dostizanju europskih standarda, a sve je počelo, podsjetimo, 15. veljače 2016. godine kada je predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović u funkciji predsjedatelja Predsjedništva BiH predao zahtjev za članstvo u EU, čime je taj dan za Bosnu i Hercegovinu postao dan od povijesne važnosti.
Vijest o dobivanju statusa komentirao je hrvatski premijer Andrej Plenković na društvenim mrežama.
Ponosni smo i sretni, @EUCouncil potvrdilo je kandidatski status za BiH, za što se 🇭🇷 snažno zalagala! Nama susjedna i prijateljska 🇧🇦 zaslužila je podršku 🇪🇺, koja je ujedno poticaj za daljnje reforme i dogovor o izmjenama izbornog zakonodavstva. Čestitam od srca! pic.twitter.com/ifuBCE6aI1
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) December 15, 2022
- Ponosni smo i sretni, Europsko vijeće potvrdilo je kandidatski status za BiH, za što se Hrvatska snažno zalagala! Nama susjedna i prijateljska BiH zaslužila je podršku Europske unije, koja je ujedno poticaj za daljnje reforme i dogovor o izmjenama izbornog zakonodavstva. Čestitam od srca! - napisao je Plenković.
Bravo za premijera Plenkovića! Konačno se uspio izboriti i za BH Hrvate! Još mu jedan kolosalan uspjeh diplomatske umješnisti! Tko bi u to vjerovao još do prije par mjeseci i BH parlamentarnih izbora! G. Plenkoviću, zaista kolosalno, pravi majstor svjetske diplomacije!