Ne pamti se kad je pokretanje postupka protiv neke države članice zbog povrede prava Unije posljednji put bilo pokrenuto u subotu, odnosno da je stvar bila toliko hitna da nije mogla čekati da vikend prođe u miru, no Europska komisija učinila je to upravo ove subote protiv Poljske: nakon što je poljska vlada u petak u svojim Narodnim novinama objavila jedan od spornih zakona iz paketa kontroverzne “reforme pravosuđa”, iz Bruxellesa je promptno pokrenuta procedura zbog povrede prava EU.
Prijava pokazuje da je, unatoč smirivanju tenzija nakon odluke predsjednika Andrzeja Dude da uloži veto na najspornija dva zakona izglasana u poljskom parlamentu, Bruxelles i dalje spreman reagirati na svaki potez iz Varšave koji se kosi s pravom Unije.
Protiv diskriminacije
Ovaj put EK se “uhvatio” odredbe novog poljskog zakona o organizaciji sudova, koja tjera sutkinje u mirovinu sa 60 godina, 5 godina ranije nego što u mirovinu odlaze njihovi muške kolege. Ministar pravosuđa Poljske ima diskrecijsko pravo produžiti mandat sutkinjama i sucima koji su navršili zakonom propisanu dob za umirovljenje, a može i smijeniti ili imenovati predsjednike sudova, što za Komisiju signalizira narušavanje neovisnosti pravosuđa.
Uz najnoviju prijavu zbog povrede prava Unije, iz Komisije je poljskoj vladi ponovo upućen poziv na “konstruktivan dijalog” u kojem bi se riješila sporna pitanja.
Za EK sporna su ukupno četiri zakona koje je vladajuća stranka Pravo i pravda Jarosława Kaczyńskog progurala kroz poljski Sejm unatoč prosvjedima građana na ulicama i upozorenjima iz EU i američkog State Departmenta da bi ta četiri zakona mogla unazaditi poljsku demokraciju. Predsjednik Duda uložio je veto na dva zakona, uključujući i onaj najsporniji koji bi uveo političku kontrolu nad Vrhovnim sudom. Ali ni dva koja su stupila na snagu nisu sasvim nesporna. Poljska vlada ima mjesec dana da pismeno odgovori na subotnji postupak Komisije. U prvim reakcijama dužnosnici vladajuće stranke optuživali su Komisiju da se miješa u nešto što nije u njezinoj nadležnosti. Lider stranke Pravo i pravda Jarosław Kaczyński, koji kontrolira i vladu premijerke Beate Szydło, a do prošlog tjedna činilo se da kontrolira i predsjednika, kritizirao je Dudinu odluku da vetom zaustavi stupanje na snagu dvaju izglasanih zakona.
Reforma medija
– Moja je dužnost da kažem da je to vrlo ozbiljna pogreška – rekao je Kaczyński koji je branio sporne zakone kao važnu reformu države, koja će se nastaviti bez obzira na Dudin veto, prosvjednike na ulicama i upozorenja iz EU. Najavio je i reformu medijske regulative. Dao je naslutiti da bi mogla ići za time da se zabrani strano vlasništvo nad medijskim kućama.
Najviše mi se sviđa ova posljednja odluka o medijima.