Iako svesrdno pozdravljena u Hrvatskoj, čini se da nova inicijativa Europske komisije da se deblokiraju hrvatski pregovori s EU nije dala očekivane rezultate. Nije uspio ni plan da se misija europskog povjerenika Ollija Rehna, koji je u srijedu najprije posjetio Ljubljanu, pa potom Zagreb, zadrži u diskreciji.
Slovenski “spinning”
Rehn je navodno prilično ljutit došao iz Ljubljane na razgovor s Mesićem i Sanaderom koji je trebao ostati u tajnosti. No, iz Ljubljane su odmah počele stizati informacije iz kojih je bilo jasno da Slovenija i dalje ne želi s graničnim sporom pred međunarodno pravosudno tijelo.
Tako se među ostalim od slovenskih izvora moglo čuti da je Slovenija osigurala podršku Bruxellesa za svoj zahtjev da se granični spor između Hrvatske i Slovenije mora riješiti prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Dogovor o granici dvije bi zemlje trebale tražiti za pregovaračkim stolom na bilateralnoj razini, a u tome bi mogao pomoći neki jak i utjecajan posrednik, rečeno je slovenskoj javnosti nakon Rehnova odlaska.
Nije bilo nikakvih, ni formalnih ni neformalnih, brifinga na kojima bi se moglo provjeriti što su neki novi eventualni uvjeti za deblokadu pregovora. Premijer Sanader govorio je o Rehnovu posjetu na otvorenoj sjednici Vlade, ali iz njegovih se riječi nije nikako moglo zaključiti da Hrvatska odustaje od toga da granični spor dospije pred međunarodno pravosudno tijelo, odnosno da bi Hrvatska i Slovenija izravno pregovarale o granici kao što su to svojedobno činili premijeri Račan i Drnovšek, samo uz posredovanje treće zemlje.
Francuska inicijativa
Iz Sanaderova se nastupa zapravo moglo zaključiti da je Rehn došao s nekim prijedlozima na tragu francuske inicijative, što bi značilo da bi Hrvatska dala jamstva Sloveniji da neće prejudicirati granicu, a Slovenija bi odustala od blokade. No, nije bilo jasno što bi bio “mamac” Ljubljani da sada pristane na prijedlog koji je dosad odbijala osim, naravno, sve većeg pritiska iz EU da odustane od blokiranja Hrvatske. Sad već teče 19 godina otkako granični spor nije riješen i najbolje je obratiti se međunarodnom pravosudnom tijelu, rekao je Sanader.
– Granični spor nije od danas. Ako je Slovenija ušla u EU s neriješenom granicom, s obzirom na to da ista načela vrijede za sve, tako mora ući i Hrvatska ako se spor ne riješi prije – izjavio je premijer i pozvao slovensko vodstvo neka još jednom razmisli o blokadi te dodao da se Hrvatska neće dati ucjenjivati. Slično je reagirao i predsjednik Mesić.
– Svjesni smo toga da su strane ukopane i da je teško naći izlaz. Predlažemo ono što je jedino logično, da dvije strane, kada se ne mogu sporazumjeti, traže trećega, a to je Međunarodni sud pravde u Haagu – rekao je Mesić.