Rekordan pad

Gospodarstvo eurozone nastavilo tonuti u travnju, povratak na staro za nekoliko godina

Eurozona
Foto: AFP/PIXSELL
1/5
07.05.2020.
u 14:43

Markit očekuje vidljivije naznake oporavka tek u drugoj polovini godine, a puni povratak na razine prije krize vjerojatno će potrajati nekoliko godina, procjenjuje.

Gospodarstvo eurozone i u travnju je bilježilo nezapamćeni pad aktivnosti pod utjecajem pandemije COVID-19, koja je gotovo zagušila potražnju i izvoz, pokazuje izvješće londonke tvrtke Markit.

Indeks menadžera nabave (PMI) u eurozoni pao je u travnju za 16,1 bod u odnosu na ožujak, spustivši se na 13,6 bodova, izvijestila je londonska tvrtka za prikupljanje i obradu ekonomskih podataka.

Vrijednost indeksa ipak je podignuta za 0,1 bod u odnosu na početnu procjenu.

„Razmjere gospodarskog pada eurozone razotkriva rekordan pad u svim zemljama obuhvaćenim travanjskim istraživanjem, uz dosad neviđeni pad aktivnosti u proizvodnom i uslužnom sektoru u cijeloj regiji“, rekao je glavni ekonomist Markita Chirs Williamson.

„Rezultati istraživanja ukazuju na kvartalni pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) od oko 7,5 posto, što daleko nadmašuje najveći pad iz vremena svjetske financijske krize", naglasio je Williamson.

Mjere suzbijanja COVID-19 očekivano su rezultirale naglim padom potražnje i izvoza, pa su se kompanije okrenule realizaciji zaostalih poslova.

Kompanije su također neto zatvarale radna mjesta, najviše u 22 godine koliko Markit provodi istraživanja, iako su neke koristile državne programe za slanje radnika na neplaćeni odmor uz državnu naknadu.

Među zemljama obuhvaćenim istraživanjem najnižu razinu gospodarskih aktivnosti bilježile su Španjolska i Italija, a slijedi Francuska. Najviša je pak utvrđena u Njemačkoj i Irskoj.

Poslovne čelnike muče nepovoljni uvjeti poslovanja ali i neizvjesnost.

"Možemo se nadati da će izravnavanje krivulje koronavirusa i ukidanje ograničenja koja su vlade uvele potaknuti rast aktivnosti i potražnje u mnogim sektorima", istaknuo je Williamson.

Markit očekuje vidljivije naznake oporavka tek u drugoj polovini godine, a puni povratak na razine prije krize vjerojatno će potrajati nekoliko godina, procjenjuje.

„Većina kompanija neizbježno će morati raditi ispod punog kapaciteta, pri čemu će mjera održavanja razmaka i dalje ozbiljno utjecati na sektore koji su ionako najteže pogođeni, poput maloprodaje, putovanja, turizma i rekreacije", rekao je Williamson.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije