Nikada se više nećemo vratiti u doba kada je bilo moguće da javni dužnosnik nekažnjeno koristi javnu funkciju za zadovoljavanje privatnih interesa, poručio je danas u Hrvatskom saboru predsjednik RH Ivo Josipović na okruglom stolu u organizaciji Transparency Internationala Hrvatska na temu \"725 godina Vinodolskog zakonika - 725 godina sprečavanja sukoba interesa u Hrvatskoj\".
Predsjednik je kazao da je Vinodolski zakonik sa svojim propisima, kao i današnji zakoni o sukobu interesa i korupciji, temeljen na moralu i poimanju odnosa vlasti prema građanima.
- Bez obzira na kontekst i razlike onodobnoga društva i današnjega, postoji kontinuitet i veza. Sukob interesa bio je u centru interesa u zadnje vrijeme i puno je učinjeno na tom području, postoji vrlo važan i vidljiv napredak, ali ima i još toga za učiniti – smatra Josipović te dodaje kako je ono što je dosad učinjeno ireverzibilno.
- Koliko god bili optimisti, znamo da korupcija i sukob interesa nisu nikada nigdje potpuno iskorijenjeni. Ipak, ne treba se vraćati na doba kad je dužnosnik javnu funkciju koristio za privatni interes – rekao je Josipović te dodao kako Hrvatska kao mlada država još uvijek brusi kriterije u borbi protiv sukoba interesa.
Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko primijetio je da je Vinodolski zakonik dokaz da je hrvatski narod uvijek pripadao europskom intelektualnom i kulturnom krugu te da ima dugu tradiciju i osviještenost za uređenom državom i kontrolom vlasti. Kao bivši predsjednik Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, podsjetio je da to tijelo u Hrvatskoj postoji već deset godina, te da njegova svrha nije kažnjavanje već prevencija situacija u kojima bi dužnosnici mogli odlučivati između javnog i privatnog interesa.
- Povjerenstvo je oči i uši hrvatske javnosti i nadam se da će u budućnosti imati sve manje posla – komentirao je Leko.
Zamjenik šefa Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Paolo Berizzi primijetio je da je sukob interesa povijesno utemeljen zakonski pojam, a ulazak Hrvatske u EU i prilagođavanje zakona, zapravo je nastavak poštivanja hrvatskih tradicijskih naslijeđa.
- Hrvatska napore usklađivanja zakona s EU ne čini zbog Unije, nego zbog sebe. EU je zadovoljna što će Vlada dopuniti Zakon o sprečavanju sukoba interesa – kazao je Berizzi.
Profesor zagrebačkog Pravnog fakulteta Davor Derečinović koji je jedan od ljudi koji se u Hrvatskoj najduže bave problematikom sukoba interesa, a ujedno i član prvog Povjerenstva, osvrnuo se na deset godina funkcioniranja Povjerenstva u Hrvatskoj.
- Prvo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa bilo je neželjeno dijete i zbog nedostatka političke volje i nedovoljne definiranosti Zakona nikada nije zaživjelo kako treba – smatra Derenčinović.
Vidoje Vujić, župan Primorsko-goranski, poklonio je primjerke knjige Vinodolskog zakonika predsjedniku Josipoviću i predsjedniku Leki.
>>Princeton objavio znanstveni rad o povijesti korupcije u Hrvatskoj