Riječka nadbiskupija ovih je dana učinila nešto jednostavno, kršćanski nedvosmisleno i u našem prostoru porazno rijetko: jasno je rekla da u crkvenoj procesiji nema mjesta ustaškim natpisima, nacističkim simbolima ni barjacima koji od molitve prave mimohod. Povod je naime bila ovogodišnja procesija svetoga Vida, zaštitnika grada Rijeke, u kojoj su se pojavili zastava HOS-a s natpisom "Za dom spremni" i nacističko znakovlje. U društvu u kojem se stare rane često prenose kao nasljedstvo, a njihove sjene nazivaju tradicijom, ovakvo priopćenje postaje rijedak trenutak duhovnog razlučivanja.
Zanimljiva je ova orkestracija medijskih pljuvača. Čovjek bi rekao kako agresija nikad nije stala.