Rijeka Slunjčica zbog iznimne krajobrazne vrijednosti zaštićena je još 1964. godine u kategoriji značajnog krajobraza. Njome se nije upravljalo pedesetak godina, odnosno sve dok nije osnovana Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Karlovačke županije. Međutim, to i nije tako dramatično s obzirom na to da od 11 parkova prirode i osam nacionalnih parkova u Hrvatskoj, samo šest ima plan upravljanja, a ostali rade na tome. S druge strane stanje očuvanosti relativno je dobro – kazao je Aljoša Duplić, savjetnik u Državnom uredu za zaštitu prirode na jučerašnjem predstavljanju Stručne podloge za značajni krajobraz Slunjčice u Slunju. To je prvi korak u izradi plana upravljanja na kojem uz Javnu ustanovu sudjeluju i Slunj i Županija. Time će se odrediti ciljevi i politika zaštićenim područjem, kao i mjere zaštite toga vrijednog lokaliteta koji se prostire na 147.88 hektara. Obuhvaća tok Slunjčice i jedan kilometar toka Korane do ruba kanjona s obje strane. Naknadnim znanstvenim vrednovanjem utvrđena je važnost Slunjčice i za očuvanje biološke raznolikosti te je uvrštena u Nacionalnu ekološku mrežu i predložena za ekološku mrežu NATURA 2000.
Bogatstvo flore i faune
Tu je zasigurno deset poznatih stanišnih tipova od kojih je osam ugroženo na europskoj razini. Slunjčica je i jedna od malobrojnih rijeka u kojima je pronađen puzavi celer, biljna vrsta vezana za vodena staništa koja je navedena i u europskoj Direktivi o staništima čime se zahtijeva određivanje posebnih područja za njezino očuvanje.
– Nakon upoznavanja sa stručnom podlogom održat će se radionice sa svim zainteresiranim stranama, od šumarskog turizma i vodnog gospodarstva do stanovnika. Želimo čuti njihova razmišljanja, prijedloge i eventualne probleme. Javna ustanova prepoznala je važnost i kvalitetu tog prostora. To je jedinstveni primjer gdje je moguć život stanovnika i očuvanje okoliša. Za nas je to bio izazov zbog kojeg smo i pristupili izradi tog važnog dokumenta – kazala je ravnateljica Javne ustanove Darka Spudić. Dodaje da će ciljevi očuvanja u Slunjčici biti riječni i potočni rak, potočna pastrva, lipljen, biljka puzavi celer i zajednica gospinog vlaska.
Zaštita i daljnji razvoj
– Moramo stanovnicima približiti te ljepote, ali ne na način da to sada vide i poslije o tome pričaju svojim unucima. Takve vrijednosti trebaju se sačuvati za buduće generacije. To je prvi primjer u Hrvatskoj da se štiti prirodna, kulturna i povijesna baština, ali i da se prostor privede svrsi te omogući daljnji razvoj lokalne zajednice – napomenuo je ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode Davorin Marković.
Na prostoru koji obuhvaća značajni krajobraz Slunjčicu nije prihvatljiva gradnja hidroelektrana, brana, umjetnih kaskada i sličnih objekata. Na tom se lokalitetu također ne preporučuje prenamjena postojećih mlinica. Osim prirodnih ljepota Slunjčica je za stanovnike slunjskog kraja vrlo važna i zbog vodoopskrbe.