Prvi put ove godine roditelji učenika mogu do kraja ovog mjeseca, do kada aktivi nastavnika po školama biraju, utjecati na to iz kojih će udžbenika njihova djeca učiti i koliko su oni za njih spremni platiti. Svi udžbenici koji su u Katalogu odobrenih udžbenika, a koji je Ministarstvo obrazovanja objavilo i na svojim internetskim stranicama, prema mišljenju stručnjaka podjednake su kvalitete.
Prilagodite se recesiji
Iz ministarstva su nastavnicima preporučili da biraju jeftinija izdanja kako bi roditelji što lakše podnijeli kupnju udžbenika u ovoj recesijskoj godini. Također, nastavnici su upozoreni da se pri sadašnjem izboru ne moraju držati onoga za što su se odlučivali u prvom krugu kad se samo radila selekcija koji će udžbenici ući u razrede. Svi koji su u Katalogu stekli su pravo na ulazak u razred, a razlike u cijeni kompleta udžbenika za pojedini razred između različitih izdavača i nisu baš zanemarive.
Presudan stav
– U prvom krugu odabira iz upotrebe je otpalo oko 370 naslova, a među onima koji su ostali nastavnici trebaju izabrati po čemu će raditi. Roditelji imaju pravo dati svoje mišljenje i tražiti objašnjenje od nastavnika zašto se odlučio baš za određeni naslov, ali njihovo stajalište nije presudno – komentirao je ministar obrazovanja Radovan Fuchs.
Svi udžbenici koji će se upotrebljavati sljedeće školske godine, 2010./’11., jeftiniji su 10 posto nego prošloga ljeta. Na to desetpostotno sniženje nakladnike je obvezalo Ministarstvo obrazovanja, no zanimljivo je da su pojedini izdavači cijene određenih naslova snižavali od 20 do 30, čak i više od 50 posto.
Najveće sniženje od čak 62 posto doživjela je radna bilježnica iz tehničke kulture za 8. razred kojoj je izdavač Profil cijenu sa 89,79 kn “skinuo” na 34,12 kuna. Profil je također znatno, više od 50 posto spustio cijenu udžbeniku iz glazbenog “Glazbene čarolije” za treći razred osnovne škole, a taj izdavač nije jedini toliko pojeftinio svoja izdanja.
Komplet za osnovce na jesen će stajato od 400 do 1300 kuna
Školska knjiga ima najviše naslova kojima je prošlogodišnju cijenu smanjila više od deset posto. Pojedini naslovi pojeftinili su od 15 pa do 47 posto (na primjer, radna bilježnica iz prirode i društva “Naš svijet” za prvi razred). No unatoč tome kompleti udžbenika tog izdavača za nijansu su, prema našoj računici, skuplji od onih izravne konkurencije. Razlika je od osam pa do sedamdesetak kuna. Kompleti udžbenika roditelje će tako stajati od oko 400 kuna za četvrti razred osnovne škole pa do više od 1300 koliko će morati izdvojiti za osmaša.
No, tome treba pridodati i cijene bilježnica, atlasa, pernica, opreme za tjelesni odgoj, školske papuče, torbe.... Kad se sve to zbroji, unatoč padu cijene udžbenika mnogi roditelji vjerojatno će spas, kao i prošle godine, pokušati pronaći u razmjeni korištenih udžbenika ili kupnjom u antikvarijatima. Direktor zagrebačke izdavačke kuće Profil Andrija Pečarić ističe da su oni pokazali socijalnu osjetljivost te tvrdi kako “novi udžbenik za dijete ne bi trebao biti luksuz nego standard u zemlji koja želi postati društvo znanja”.
Imam dva sina. Jedan je peti a drugi sedmi razred. Trudim se shvatiti što to naše bajno Ministarstvo želi postići. O četverogodišnjem izboru neću govoriti jer je to već sve iza nas ali pomalo mi sve to skupa nalikuje na nekadašnje petoljetke koje nažalost nisu dovele do nekog napretka. Naravno da treba štediti, normalno da sam sretna kada pročitam da ću morati manje novaca dati za udžbenike, ALI NE NA ZNANJU. Ali ako to znači da će moje dijete MANJE NAUČITI – pa dajte meni kao roditelju da biram. Koji to stručnjaci tvrde da su knjige iste kvalitete? Ako su iste, čemu paralelni udžbenici? Po kojem kriterijima ja mogu birati – samo po baljezganju kvazi novinara koji isto nažalost nemaju dovoljno informacija da naprave dobar članak. Gospodo novinari, jeste li vi vidjeli sve udžbenike, na osnovu čega ih uspoređujete, ako vam netko iz struke u tome pomaže navedite tko pa da znamo koje ste kriterije koristili pa ćete tako pomoći nama roditeljima. Ovo nam samo bacate pepeo u oči. Ne kažem da su novinari krivi za to jer su u istoj situaciji kao i mi roditelji. Ja želim birati udžbenike, ali kako??? Gdje su mi neki parametri na osnovu kojih mogu donijeti odluku, neka iskustva struke (kojoj moramo vjerovati – da li vjerujete liječniku kada postavi dijagnozu???? Naravno da da, ali ako i niste sigurni tražite DRUGO MIŠLJENJE. Tako bismo i mi trebali vjerovati struci – učiteljicama i učiteljima. Ali ako trebamo dokaz više - posjetite školu, razgovarajte s učiteljicama i učiteljima, pitajte njih. Ali prvo zavirite u udžbenike svoje djece pa ćete na prvi pogled uočiti razliku. Ovdje uspoređujete neke komplete ne spominjući što pojedini komplet sačinjava. I na kraju molim ministarstvo ako može bilo bi dobro da zahtjeva od VIP-a, TCOM-a a može i od Tele2 (bolje da od svih traži da ispadne pravedan : )))))) snižavanje cijene mobitela, telefonskih razgovora, SMS poruka u slijedeće četiri godine pa onoliko koliko ćemo mi roditelji uštediti na tim troškovima neka investira u školovanje naše djece. Možda se onda čak i vrate besplatni udžbenici. Pa neka se i mi Radovane malo radujemo.