- U Hrvatskoj živim 30 godina i primijetio sam da u sjeverozapadnu Hrvatsku dolazi sve više gostiju iz zemalja španjolskoga govornog područja. Ima ih puno u Varaždinu, a danas ili sutra bit će ih i u Međimurju. Želim ih dočekati spreman - kaže Čakovčanin Alois Stipetich Godenzi (53). Rođen je u Peruu, od oca Hrvata i majke Peruanke. U Peruu je završio srednju školu, a fakultet ekonomije u Varaždinu. U Čakovcu živi s obitelji, suprugom i dvoje djece. Od 1997. godine vodi privatnu tvrtku, a na seminar za turističke vodiče prijavio se zbog želje da turistima sa španjolskoga govornog područja pokazuje ljepote i znamenitosti Međimurja. Alois i petero kolega, budućih turističkih vodiča, potpisali su sa županom Ivanom Perhočem i dekanicom Međimurskog veleučilišta u Čakovcu dr. sc. Nevenkom Breslauer ugovor o sufinanciranju seminara i stručnog ispita za turističke vodiče. Nakon provedenog javnog poziva Međimurska županija je odabrala kandidate za sufinanciranje tečaja za deficitarne strane jezike koji do sad nisu uopće bili zastupljeni u Društvu turističkih vodiča Međimurske županije, ili barem ne u dovoljnom broju. Među potpisnicima je i Marina Kulić (25) iz Gornjeg Hraščana, studentica koja završava studij prevoditeljstva s francuskog jezika.
– Studij je pri kraju i polako tražim mogućnosti za zaposlenje. Prevoditelji s francuskog na ovom pdoručju nisu baš traženi, pa sam se javila za turističkog vodiča, što je posao koji me odnedavno privlači – kaže. Uz nju, za francuski jezik ugovor je potpisala i Silvija Kocen, za ruski jezik Natalija Šafarić Vasilijevna i Ljiljana Horvat, a za mađarski Ivona Vegh. Dekanica N. Breslauer ističe da je seminar na Međimurskom veleučilištu upisalo 40-ak polaznika. Počeo prošli tjedan, a trajat će cijele veljače. Cijena seminara i stručnog ispita je 2000 kuna za redovne polaznike i 1500 kuna za studente. Za šestero odabranih županija sufinancira polovicu cijene.
Župan Perhoč najavio je nova ulaganja u međimurski turizam. Međimurska županija tijekom ove godine s ukupno pola milijuna kuna pomoći inicijativama privatnih poduzetnika koji ulažu u turizam stvarajući nove vrijednosti i nove turističke proizvode. – Cilj nam je kroz sufinanciranje dati potporu osposobljavanju vodiča koji će našim gostima omogućiti predstavljanje svih naših specifičnosti i turističkih potencijala. Odlučili smo se za ove deficitarne jezike na temelju stanja na terenu i stvarnih potreba s obzirom na strukturu gostiju koji dolaze u Međimurje, a koji dosad, zbog nepostojanja kvalitetnih vodiča koji govore njihov jezik, nisu mogli doživjeti Međimurje u punom opsegu – rekao je župan Perhoč.