Koliko god u Kini cvalo privatno poduzetništvo i koliko god kineske tvrtke “drmale” svjetskim tržištima, to je još uvijek komunistička zemlja. To se najbolje vidjelo jučer kada je Komunistička partija Kine slavila svoju 90. obljetnicu. Unatoč liberalizaciji gospodarstva, najmnogoljudnija stranka na svijetu, koja sa 80 milijuna članova ima četiri puta veću populaciju nego cijela Australija, ne pušta olako kontrolu zemlje iz ruku. Ipak, ni kod njih ne ide sve tako “glatko”.
Korupcija buja
– Korupcija je premrežila stranku, a svoju osobnu moć ne smijemo koristiti kao polugu bogaćenja pojedinaca u našim redovima. Sada je potrebnije nego ikada disciplinirati sve naše članove – rekao je za 90-minutnog govora kineski predsjednik Hu Jintao. Da su korupcija i potkradanje doista velik problem, pokazuje i nedavno objavljena procjena Središnje kineske banke, u kojoj se tvrdi da je od sredine devedesetih do danas iz državnih poduzeća, kojima mahom upravljaju članovi partije, pokradeno više od 120 milijardi američkih dolara. Krađe i korupcija u nekim su kineskim provincijama uzele takvog maha da su se svojedobno razbuktale i pobune stanovništva protiv ove pljačke i otimačine.
Griješili u prošlosti
Proslava devedesete obljetnice kineske Partije nije se svodila samo na središnji skup tijekom kojega je Jintao održao maratonski govor, već i na niz priredbi diljem zemlje. Otvorena je ultrabrza željeznica između Pekinga i Šangaja, čija je gradnja stajala gotovo 30 milijardi dolara, a porinut je i prvi kineski nosač aviona. Uz to, načinjena je i čistka među disidentima koji su prigodno “sklonjeni” u pritvore.
– Naša je Partija i u prošlosti imala grešaka, prolazila je kroz teškoće jer naši članovi nisu imali doticaja sa stvarnošću. I ovaj ćemo problem riješiti – rekao je Jintao.
nastavak Mozda je to bilo drukcije u Centralnom Komitetu Komunisticke Partije sa 61 clanom; 41 Zidov ( ha,ha, ma to je samo slucajno),6 Latvijaca, 5 Rusa, 2 Armenca, 2 Gruzijca,1 Njemac,1 Ceh, 1 Karaim, 1 Imerecan, 1 Ukrajinac.Kad je vlastast uspostavljena trebalo je unistiti Bjelogardejce ( KRSCANE) i njihove simpatizere.Prema procjenama novo nastale demokratske Rusije broj pobijenih krscana na arhipelagu Gulag i tisucama drugih stratista premasuje 80 (osamdeset) MILIJUNA.