Zbog kasnog mraza i samim time lošijeg uroda cijene domaćeg voća porast će od 20 do 40 posto, upozorava Frane Ivković, predstavnik Hrvatske voćarske zajednice.
Svake godine problemi
– Obišao sam cijelu Hrvatsku i na temelju voćnjaka koje sam vidio, procijenio sam da će rodnost biti od 25 do 30 posto. Trešanja i bresaka praktički nema, osim nešto malo u Dalmaciji – ističe Ivković i napominje:
– Proizvođači neće dobiti više nego što su dobili lani, ali trgovci će iskoristiti priliku i ostvariti dobar profit. Proizvođači ne mogu sami sanirati štetu, a procjenjuje se na oko 900 milijuna kuna – objašnjava on.
Hoće li doista doći do povećanja cijena povrća, ni sami proizvođači još ne znaju. Na tržištu vrijedi samo jedan zakon, ističe Zlatko Zagorec, dopredsjednik Udruge hrvatskih povrćara i Saveza poljoprivrednih udruga Hrvatske:
– Tko može znati hoće li cijene biti povišene! Kod nas vrijedi zakon tržišta, odnosno zakon ponude i potražnje. Neće li tih proizvoda biti u okolnim zemljama, postoji mogućnost za podizanje cijena. Ja bih želio da povrće poskupi, jer mi radimo za socijalu – upozorava Zlatko Zagorec.
Iz jednog trgovačkog lanca kažu da je zbog mraza manji urod određenog voća i 50 posto, pa bi domaći proizvođači mogli korigirati cijene. Ipak, voće i povrće kupuje se na burzi, Europa diktira kretanje cijena, a Grčka i Italija nisu imale problema s kasnim mrazom kao što je to slučaj u Hrvatskoj. Sudeći prema uvozu, neće doći do povišenja cijena u trgovačkim lancima.
Cijene neće ići u nebesa
Domaći proizvođači mogu povećati cijene svojih proizvoda, ali neće biti prostora trgovcima za manevar jer, kako kažu, neće dizati cijene u nebesa. O teškoj situaciji u hrvatskom voćarstvu govorit će se i 24. svibnja na saboru Hrvatske voćarske zajednice, a tema je propast ili oporavak hrvatskog voćarstva.
Božija volja jel tak itak nemaju kome prodat proizvode ovak će dobit neku paru za odštetu.