Najskuplji projekt pokrenut ikada u Hrvatskoj iz područja prirodnih znanosti predstavljen je jučer u Institutu Ruđer Bošković (IRB). Riječ je o infrastrukturnom projektu InnoMOl vrijednom 4,8 milijuna eura u sklopu kojeg će se kupiti vrijedna oprema i s kojom će više od 300 stručnjaka u iduće tri godine “tragati” za lijekovima protiv raka. Gotovo trećina dobivenog budžeta ide na kupnju nove vrijedne opreme pa će se tako u IRB-u uskoro naći i uređaj za odčitavanje genetskog koda ljudi.
– Riječ je o uređaju koji je trenutačno još u izradi, a kojim će se doslovce za samo dan-dva moći očitati cjelokupni genetski kod čovjeka. I što je jako bitno, za znatno manje novca nego što se do sada to moglo obaviti – kaže voditelj projekta Oliver Vugrek.
Zbog toga je, dodaje, realno očekivati i da za pet do deset godina uređaj dobije i svoju komercijalnu svrhu, odnosno da svatko tko ima otprilike 1000 dolara dođe u IRB po svoj genetski kod koji će biti pohranjen na mikročipu i tako sazna što ga čeka u budućnosti i na koje bolesti, nažalost, može računati. Ovim projektom, koji se financira sredstvima iz Europske unije u sklopu sheme REGPOT iz Sedmog okvirnog programa, IRB bi mogao postati i jedan od najjačih istraživačkih centara u području medicine u ovom dijelu Europe.
Vjeruje u to i Ines Cigula iz Ureda za projekte i međunarodnu suradnju IRB-a, posebice sada kada je Hrvatska postala punopravna članica Europske unije. U sklopu projekta zaposlit će se i educirati sedam znanstvenika. Neki natječaji već su otvoreni i oglašeni po cijeloj Europi pa se za radno mjesto mogu javiti i stranci.
>>Institut Ruđer Bošković dobio 5 milijuna eura iz EU fondova!