Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je dokument kojim se propisuje nova doktrina ruske vojske.
Za razliku otprije nekoliko godina, dok su NATO i Rusija bar prividno održavali koliko-toliko partnerske odnose, sada se zapadni vojni savez prilično otvoreno postavlja kao jedna od glavnih prijetnji sigurnosti zemlje. Konkretno, nova ruska doktrina najviše se referira na vojno jačanje snaga NATO-a te na američki koncept općeg udara.
Kako je i Hrvatska ravnopravna članica NATO-a, vrlo je jasno da Moskva i snage Hrvatske vojske vidi kao svoju primarnu prijetnju. Naravno, ne samostalno, ali u okviru postrojbi Saveza svakako.
Nakon višemjesečnog zaoštravanja odnosa nova doktrina nije nikakvo iznenađenje
Igor Tabak, vojni analitičar
– Ovo nije nikakvo iznenađenje. Dokument dolazi nakon višemjesečnog zaoštravanja odnosa između Rusije i Zapada i sasvim je jasno da doktrinu Moskva prilagođava aktualnoj situaciji. Promjena doktrine politička je, ali vrlo jaka gesta koja šalje nedvosmislenu poruku, a s druge strane nije grubi potez poput organizacije vojnih manevara. Ni sam sadržaj nove doktrine nije veliko iznenađenje. Jasno je da nakon svih događaja u proteklih pola godine, nakon Krima, Ukrajine i cijelog niza spornih pitanja Zapad i Rusija nisu baš neki prijatelji – kaže vojni analitičar portala obris.org Igor Tabak.
Vojska kao posljednja mjera
Nova ruska vojna doktrina ipak nije pretjerano promijenjena u svojoj srži. Prema ovom dokumentu, ruska vojska ponajprije je defenzivna, a njenu uporabu Kremlj deklarira kao posljednju mjeru, kada su iscrpljene sve ostale diplomatske mogućnosti pri rješavanju sporova. Nepromijenjena ostaje i doktrina koja se odnosi na uporabu nuklearnog naoružanja.
Prema ovom segmentu dokumenta, primarni cilj ruskog nuklearnog naoružanja je odvraćanje potencijalnih neprijatelja od napada na Rusiju, ali i sredstvo obrane od napada, nuklearnog ili konvencionalnog, koji predstavlja prijetnju opstanku zemlje. Moskva u okviru svoje nove vojne doktrine kao glavno sredstvo sprečavanja vojnih sukoba vidi suradnju s drugim državama i organizacijama, posebno sa zemljama BRICS-a kao i Šangajske skupine.
I dok je u odnosu na nuklearno naoružanje doktrina više ili manje nepromijenjena, sada se puno veći naglasak stavlja na zaštitu ruskih nacionalnih interesa na Arktiku. I to nije ni malo čudno.
– U vrijeme kada Božić u Hrvatskoj provodimo s temperaturama od 15 Celzijevih stupnjeva iznad nule, jasno je da je globalno zatopljenje uzelo maha, a to se odnosi i na najsjevernije dijelove planeta. Energenti i rudna bogatstva koja se tamo nalaze, i čije je iskorištavanje do sada bilo vrlo skupo i tehnički složeno, danas su sve dostupnija. Već prije nekog vremena počela je masovna utrka za njihovim iskorištavanjem. Potpuno je jasno da i Rusija ima taj isti cilj te unošenje ovih postulata u vojnu doktrinu ni najmanje ne iznenađuje kaže vojni analitičarIgor Tabak.
Nije dugo trebalo čekati ni odgovor iz NATO-a.
Pitanje europske sigurnosti
– NATO nije opasnost ni za Rusiju ni za bilo koju drugu zemlju... Naprotiv, upravo Rusija krši međunarodno pravo i dovodi u pitanje sigurnost u Europi – komentirala je glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu, ističući rusku akciju u Ukrajini.
>>Putin potpisao novu vojnu doktrinu: NATO najveća prijetnja
Dobro Putin zbori. Rusiji je glavna opasnost upravo agresivni SAD i NATO, a ne kao Americi izmisljeni neprijatelji koje su njihove tajne sluzbe i stvorile (ISIL, Al Quaeda) ili primjerice Sj. Koreja i Iran koje nisu ama bas nikakva prijetnja rezimu Baracka Obame.