IDEJE ZA MIR

Rusija oštro odbacila ideju o novom planu za Ukrajinu: 'To bi izazvalo nekontroliranu eskalaciju'

Iranian President Masoud Pezeshkian visits Russia
Foto: EVGENIA NOVOZHENINA/REUTERS
1/3
Autori: vecernji.hr, Hina
23.01.2025.
u 14:30
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji se želi sastati s Trumpom, u utorak je rekao da je najmanje 200.000 europskih mirovnih snaga potrebno kako bi se spriječio novi ruski napad

Rusija je u četvrtak odbacila ideju da zemlje članice NATO saveza šalju mirovne snage u Ukrajinu u slučaju sporazuma o primirju u rusko-ukrajinskom ratu, upozorivši da bi takav potez mogao dovesti do "nekontrolirane eskalacije". Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova rekla je da je zamisao posve neprihvatljiva za Rusiju.

Na brifingu za medije, komentirala je nedavne izjave britanskog premijera Keira Starmera i njemačkog ministra obrane Borisa Pistoriusa da bi njihove zemlje mogle poslati vojnike za mirovne snage u Ukrajini. Pistorius je u intervjuu za novine 18. siječnja rekao da će Njemačka, najveći partner NATO-a u Europi, "očito imati ulogu za odigrati" te da će se o tom pitanju pravovremeno raspravljati.

Starmer pak je dva dana ranije kazao da Britanija razmatra ideju o mirovnim snagama s drugim saveznicima te dodao "da će odigrati svoju ulogu u potpunosti". Rusija tvrdi da je otvorena za dijalog s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je rekao da namjerava brzo okončati rat. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji se želi sastati s Trumpom, u utorak je rekao da je najmanje 200.000 europskih mirovnih snaga potrebno kako bi se spriječio novi ruski napad nakon bilo kakvog sporazuma o prekidu vatre.

Ukrajinski predsjednik Zelenski već mjesecima traži međunarodnu potporu za svoj mirovni plan, dok se Kina sve češće spominje kao potencijalni posrednik u pregovorima. Prema nedavnom istraživanju Gallupa, 52% Ukrajinaca podržava brzo pregovaračko rješenje rata, što predstavlja značajnu promjenu u odnosu na početak sukoba. Međutim, temeljne političke razlike između ruskih i ukrajinskih pozicija ostaju velike. Rusija inzistira na zadržavanju okupiranih teritorija, dok Ukrajina zahtijeva potpuno povlačenje ruskih snaga. Pitanje budućeg članstva Ukrajine u NATO-u ostaje jedna od ključnih točki prijepora.

>> FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

Iranian President Masoud Pezeshkian visits Russia
1/26
Ključne riječi

Komentara 20

FU
Fusnota
14:46 23.01.2025.

Sad krene ruski SVO , haha

GN
GNKDZ1986
15:42 23.01.2025.

Kao da će se pitati nešto rusku strvinu u raspadanju .

Avatar Slava UA herojima!
Slava UA herojima!
10:22 24.01.2025.

očito je da russi neće prihvatiti ravnopravne pregovore nego će pokušati uvjetovati "pregovore" s unaprijed definiranim stavovima po kojima Ukrajinci gube i Krim i 4 okupirane regije. To naravno ni Ukrajina ni zapad/Trump neće prihvatiti, a onda russiju čeka Trumpov gnjev

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije