'CIVILI SU U OGROMNOM STRAHU'

Rusija potajno razvija zastrašujuće novo oružje

A drone reportedly hit a building in Russia's city of Belgorod
Foto: Governor of Belgorod Region Vyac
1/4
18.11.2024.
u 11:02

Termobarične bojeve glave stvaraju vrtlog visokog tlaka i temperature koji može prodrijeti kroz debele zidove. Usisavaju sav kisik na svom putu, a poznate su po strašnim ozljedama koje uzrokuju i izvan početnog epicentra eksplozije: uništena pluća, zdrobljene oči i oštećenja mozga.

U tajnoj tvornici u središnjoj Rusiji inženjeri proizvode stotine lažnih dronova koji imaju zadatak preplaviti ukrajinske obrambene linije dok pokušavaju zaštititi zemlju od novog zastrašujućeg oružja. Tvornica smještena u ruskoj posebnoj gospodarskoj zoni Alabuga nedavno je počela proizvoditi termobarične dronove, uz lažne dronove, otkrila je istraga Associated Pressa. Termobarične bojeve glave stvaraju vrtlog visokog tlaka i temperature koji može prodrijeti kroz debele zidove. Usisavaju sav kisik na svom putu, a poznate su po strašnim ozljedama koje uzrokuju i izvan početnog epicentra eksplozije: uništena pluća, zdrobljene oči i oštećenja mozga.

Moskva je plan za lažne dronove osmislila krajem 2022. godine i kodirala ga kao "Operation False Target", prema osobi upoznatoj s ruskom proizvodnjom dronova koja je govorila za The Independent pod uvjetom anonimnosti jer je industrija vrlo osjetljiva. Ideja je bila lansirati naoružane dronove zajedno s desecima lažnih, ponekad ispunjenih krpama ili pjenom, koji su na radaru neprepoznatljivi od onih koji nose prave bombe. Ukrajinske snage moraju donijeti odluke u djeliću sekunde o tome kako iskoristiti rijetke resurse za spašavanje života i očuvanje kritične infrastrukture.

Posljednjih tjedana ukrajinsko nebo ispunili su lažni dronovi u velikim brojevima, svaki od njih neprepoznatljiv na vojnim radarima. Tijekom prvog vikenda u studenom regija Kijev bila je pod zračnim uzbunama cijelih 20 sati, a zvuk zujanja dronova miješao se s tutnjavom protuzračnih obrana i pucnjavom. Lažni dronovi sada čine više od polovice svih dronova koji prijete Ukrajini, prema izvorima i Serhiju Beskrestnovu, ukrajinskom stručnjaku za elektroniku, čiji je crni vojni kombi opremljen elektroničkim ometačima za obaranje dronova.

I nenaoružani mamci i naoružane bespilotne letjelice Shahed iranskog dizajna proizvode se u tvornici u ruskoj specijalnoj ekonomskoj zoni Alabuga, industrijskom kompleksu koji je osnovan 2006. godine, oko 965 kilometara istočno od Moskve, kako bi privukao poduzeća i investicije u Tatarstan. Proširio se nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine, a neki sektori prešli su na vojnu proizvodnju, dodajući nove zgrade i renovirajući postojeće objekte, prema satelitskim snimkama koje je analizirao Associated Press. Na društvenim mrežama tvornica se promovira kao inovacijski centar. Međutim, David Albright iz Instituta za znanost i međunarodnu sigurnost sa sjedištem u Washingtonu rekao je da je trenutna svrha Alabuge isključivo proizvodnja i prodaja dronova ruskom ministarstvu obrane. 

Rusija i Iran potpisali su ugovor u vrijednosti od 1,61 milijardi eura za Shahede 2022. godine, nakon što je vojska Vladimira Putina napala Ukrajinu, a Moskva je počela koristiti iranske uvozne bespilotne letjelice, ili UAV-ove, u borbi kasnije te godine. Nedugo nakon što je ugovor potpisan, proizvodnja je započela u Alabugi. U listopadu je Moskva napala s najmanje 1.889 dronova – 80 posto više nego u kolovozu, prema analizi AP-a koja prati dronove već mjesecima. U subotu je Rusija lansirala 145 dronova širom Ukrajine, samo nekoliko dana nakon što je ponovni ulazak Donalda Trumpa u Bijelu kuću doveo u pitanje američku potporu zemlji.

Od ljeta većina dronova pada, obara ih ili ometa elektroničko ometanje, prema analizi AP-a temeljenoj na ukrajinskim vojnim izvještajima. Manje od šest posto njih pogodi prepoznatljiv cilj. No, sama brojnost dronova znači da nekoliko njih svakodnevno uspije proći – i to je dovoljno da izazove smrtonosne posljedice. Ovi dronovi postali su demoralizirajuća svakodnevica za Ukrajince. S druge strane, ruska taktika upotrebe dronova i dalje se razvija. Sada, moćniji projektili često prate dronove jer su protuzračne obrane iscrpljene. Najrazornije su balističke i krstareće rakete, koje lete mnogo brže od dronova, zuje glasno i mogu se pratiti golim okom.

Čak i mamci mogu biti korisni Rusiji. Jedan mamac s kamerom za prijenos uživo omogućuje zrakoplovu geolociranje ukrajinske protuzračne obrane i prosljeđivanje informacija Rusiji u posljednjim trenucima svog mehaničkog života. Iz noći u noć, ukrajinski strijelci kreću u akciju kako bi oborili bespilotne letjelice prijenosnim projektilima zemlja-zrak. Jedan strijelac, koji je poput većine ukrajinskih vojnika tražio da ga se identificira po pozivnom znaku Rosmaryn, rekao je da je oborio možda desetak dronova u gotovo dvije godine i da je vidio jednog koji je bio napunjen krpama i pjenom. Rosmaryn svojeg protivnika vidi gotovo kao ljudsko biće. "Bio je dio roja, letio je kao jedan od posljednjih", rekao je. "Kad je na nebu, ne možemo prepoznati o kojem je dronu riječ, jer je sve skriveno unutar same letjelice. To saznajemo tek nakon što ga oborimo."

Mnogi od dronova lete na visinama od 2.000 do 3.000 metara prije nego što se spuste na niže visine prilikom konačnog prilaza, rekao je Rosmaryn. Videozapisi koji su procurili sugeriraju da Ukrajina sada koristi helikoptere za obaranje dronova na velikim visinama. Tri lažna drona ruskog porijekla srušena su u Moldaviji prošlog tjedna, izvijestile su vlasti te zemlje. Zbog optičkih trikova radar ne može razlikovati bespilotnu letjelicu naoružanu uobičajenim Shahedovim teretom od 50 kg eksploziva ili termobaričnim oružjem, poznatim i kao vakuumska bomba, od onih koji nemaju bojevu glavu ili su opremljeni kamerama za nadzor uživo. 

Zato, čak i kad su svjesni da mamci sada čine većinu nadolazećeg roja, Ukrajina si ne može priuštiti da išta promaši. "Za nas, to je samo točka na radaru... Ima brzinu, smjer i visinu", rekao je pukovnik Yurii Ihnat, glasnogovornik zračnih snaga. "Nemamo način da identificiramo točnu metu tijekom leta, pa ih moramo ili ometati elektroničkim ratovanjem ili koristiti vatrenu moć da ih neutraliziramo. Neprijatelj ih koristi kako bi nam odvratio pažnju."

Motori i elektronika za naoružane Shahede i mamce mješavina su kineskog i zapadnog uvoza, prema fragmentima koje je Associated Press vidio u ukrajinskom vojnom laboratoriju. Bez njih dronovi ne mogu letjeti. Unatoč gotovo trogodišnjim sankcijama, Moskva još uvijek može nabavljati dijelove – uglavnom iz Kine i preko trećih zemalja u središnjoj Aziji i na Bliskom istoku. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da su rojevi Shaheda, za koje je procijenio da ih ima 2000 samo u listopadu, omogućeni zapadnom tehnologijom koja je prošla kroz sankcije. "U ovo mnogo Shaheda uključeno je više od 170.000 komponenti koje su trebale biti blokirane za isporuku Rusiji. Mikrokrugovi, mikrokontroleri, procesori, mnogo različitih dijelova bez kojih bi ovaj teror jednostavno bio nemoguć", rekao je Zelenski.

Zajednička proizvodnja bespilotnih letjelica – nekih namijenjenih nošenju bombi, drugih za skretanje pažnje – pomaže Rusiji da uštedi na vojnom budžetu. Proizvodnja mamaca započela je početkom godine, a sada tvornica dnevno proizvodi oko 40 jeftinijih nenaoružanih dronova i oko 10 naoružanih, čija se proizvodnja procjenjuje na 40.000 funti po komadu i zahtijeva dulje vrijeme izrade, prema izvoru upoznatom s ruskom proizvodnjom dronova. Ruski novinski list Izvestija krajem listopada izvijestio je da je cilj mamaca "oslabiti" neprijatelja prisiljavajući ga na rasipanje streljiva prije nego što se pošalju naoružani Shahedi.

I Beskrestnov i osoba koja je upoznata s ruskom proizvodnjom bespilotnih letjelica rekli su da inženjeri u Alabugi također neprestano eksperimentiraju, stavljajući Moskvu u sam vrh proizvodnje bespilotnih letjelica. Kako bi otežali elektroničke smetnje, dodaju ukrajinske SIM kartice, SIM kartice u roamingu, Starlinkove, optička vlakna – i ponekad mogu dobiti povratne informacije u stvarnom vremenu prije nego što se dronovi ometaju, obore ili ostanu bez goriva. Ponekad prikače srebrno obojanu pjenastu kuglu kako bi dron izgledao veći na radaru.

Ali najnovija termobarička varijanta izaziva nove muke u Ukrajini. S vojnog gledišta, termobarici su idealni za traženje ciljeva koji su ili unutar utvrđenih zgrada ili duboko pod zemljom. Termobarične bespilotne letjelice iz Alabuge posebno su razorne kada pogode zgrade, jer su napunjene čeličnim kuglicama koji dodatno povećavaju štetu, čak i izvan same eksplozije koja stvara ekstremno visok tlak, objasnio je Albright. Beskrestnov, poznatiji kao Flash i čiji je crni vojni kombi opremljen elektroničkim ometačima za obaranje dronova, rekao je da su termobarične letjelice prvi put korištene tijekom ljeta i procjenjuje da sada čine između 3% i 5% svih ruskih dronova. "Ova vrsta bojeve glave može uništiti cijelu zgradu, osobito stambene blokove, a vrlo je učinkovita i u napadima na naše elektrane", izjavio je.

Termobarična oružja imaju zastrašujuću reputaciju zbog svojih strašnih učinaka, čak i na ljude koji se nalaze izvan područja neposredne eksplozije, objasnio je Arthur van Coller, stručnjak za međunarodno humanitarno pravo sa Sveučilišta Fort Hare u Južnoj Africi. "S termobaričkom eksplozijom, zbog oblaka koji se stvore, sve unutar njezina radijusa bi bilo pogođeno", rekao je. "Takvo oružje izaziva ogroman strah među civilima."

FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

A drone reportedly hit a building in Russia's city of Belgorod
1/26
Ključne riječi

Komentara 7

FU
Fusnota
11:06 18.11.2024.

Ne proizvode plinsku turbinu ali nema veze

SE
Serengeti
18:27 18.11.2024.

Sankcije ne rade? Ma nije moguće! Tko bi rekao? Zna li to Ursula i drugi EU i SAD čelnici koji su prije dvije godine govorili da će Rusiju unazaditi za 50 godina sa sankcijama?

BA
Blokirani admin
13:54 18.11.2024.

Pod zapadnom tehnikom se misli , made in Taivan , China , S. Koreja , Japan ...asembled in USA , Germany , zapad je unistilia pohlepa , najgore sto su bjesomucno unistavali proizvodnju u Hrvatskoj i ist. Europi i slalii tehnolohiju u Kinu , zasto Koncar Duro Dakovic , RiZ i stotine firmi koje su unistene nisu proizvodili dronove , tenkove i drugu opremu

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije