Američki predsjednik Barack Obama nije govorio dugo u obraćanju javnosti iz Bijele kuće, ali je njegova poruka bila jasna:
"Rusija ne bi smjela koristiti vojnu silu u Ukrajini. Sjedinjene Države će razgovarati s međunarodnom zajednicom, mi smo jako zabrinuti zbog izvještaja o vojnim kretanjima vojnika Ruske Federacije unutar Ukrajine. Ukrajina mora biti autonomna, a njezin narod zaslužuje priliku odrediti svoju budućnost“, poručio je Obama.
Nakon toga su krenule spekulacije o mogućoj američkoj vojnoj intervenciji, te pitanja kako Amerika može zaista kazniti Rusiju.
U isto vrijeme, dvostranačka skupina od 12 senatora iz Odbora za vanjske odnose izražava potporu SAD-a za pomoć Ukrajini i upozorava zbog ruske intervencije.
"Ne tražimo sukob s Putinom, već želimo da se osigura da Rusija poštuje svoje obveze i pridržava se temeljnih načela međunarodnog prava. Mirna, demokratska, stabilna i suverena Ukrajina u našem je nacionalnom interesu“, napisali su senatori u pismu predsjedniku Obami .
Obama je upozorio Rusiju da će biti kažnjena za vojnu intervenciju u Ukrajini. Ali novija povijest je pokazala da je Rusija, kada god smatra da su njezini interesi ugroženi, uvijek bila spremna apsorbirati takve posljedice. Obama za sada planira otkazati putovanje na sastanak u lipnju u Rusiji, blokirati mogući trgovinski sporazum, premjestiti američke ratne brodove u regiju, angažirati NATO da pripremi vojnu misiju... Ali za sada se Bijela kuća službeno ne izjašnjava, prati razvoj događaja u Ukrajini i konzultira se s europskim liderima. Obama se više puta uvjerio da upozorenja često ne obeshrabre autokratske vladare od poduzimanja nasilnog djelovanje, kao i kad je Sirija prešla "crvenu crtu" u korištenju kemijskog oružja. Rusija je još teža zemlja za pritisak, previše snažna vojno, čak i u postsovjetskom vremenu, i zavidno bogata resursima da bi bila ekonomski ucijenjena. Uz veto u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, Rusija ne brine što će reći na East Riveru.
Obama je, s druge strane, pod pritiskom od Kongresa da poduzme sve moguće mjere da zaustavi Putina kroz ciljane sankcije i oduzimanje imovine.
"Sada je vrijeme za američko vodstvo, za pravo liderstvo", poručuje senator Marco Rubio, republikanac iz Floride.
Niti jedan od senatora, međutim, nema konkretne ideje, čekaju Obamu. A osim toga, dobro znaju da Obama treba rusku potporu usred kritičnih razgovora oko Sirije i iranskog nuklearnog programa. Iz washingtonskog Instituta za bliskoistočnu politiku poručuju Obami da bi trebao odgovoriti odlučno, sugerirajući da NATO rasporedi snage na poljsko-ukrajinske granice.
opet hladni rat...a mislili smo da toga više neće biti