Bi li Željko Kerum ikad dobio izbore u Splitu da je za svoju kampanju mogao potrošiti 100 tisuća kuna? Može li Milan Bandić bez SDP-ove mašinerije više ikad dobiti izbore u Zagrebu? I pri tome potrošiti “samo” pola milijuna kuna! Teško je biti siguran.
Preuranjena odluka
Ali zato ne treba sumnjati u motive Vlade koja je u četvrtak objelodanila svoju odluku o uvođenju ograničenja troška za izborne kampanje. I koja je očito uvođenjem limita potrošnje odlučila stati na kraj lokalnim moćnicima i inim tajkunima koji stranačkim organizacijama “kradu kruh iz usta”.
– Ostane li ovakva odluka na snazi, u što čisto sumnjam, to je ništa drugo do podrška partitokraciji. Ali uvjeren sam da će se od toga odustati, i to za dvije godine kada lokalni izbori postanu tema za razmišljanje jer će doći do snažnih otpora. Sada je to još nebitna tema i preuranjena te je ovakva odluka još besmislenija jer zašto uvoditi limite za predsjedničke izbore koji će se održati tek za četiri godine i lokalne koji nas čekaju za tri godine. Tko zna kakva će tada biti ekonomska situacija – smatra analitičar Žarko Puhovski.
Da je ovakva odluka nerealna, dodaje, pokazuje i Vladina odluka da se na parlamentarnim izborima smije potrošiti do 15 milijuna kuna što je, smatra Puhovski, realno. Saborski zastupnik IDS-a Damir Kajin ovakvu odluku Vlade naziva izravnim udarom na medije jer se s, primjerice, 100 tisuća kuna ne može, kaže, ništa.
– Samo jedan spot na HTV-u u vrijeme Dnevnika ja sam kao predsjednički kandidat i sa 50 posto popusta platio 22 tisuće kuna – kaže Kajin.
Uvjeren je da se HDZ na ovakve odluke odlučio jer su svjesni da njihovo vrijeme prolazi i da će se financijeri početi okretati opoziciji.
Uvesti kontrolu
Politolog Nenad Zakošek drži da ima smisla ograničiti potrošnju na izborima, ali je, kaže, mnogo važnije uvesti mehanizme kontrole koji trenutačno ne postoje.
– Možda i ti omjeri nisu smisleni jer nije isto potrošiti 100 tisuća kuna kandidatu za gradonačelnika Paga ili Korčule i kandidatu za gradonačelnika Splita – kaže Zakošek.
Da te limite treba još doraditi i ne svrstavati u istu kategoriju gradove s, primjerice, 200 tisuća stanovnika i s manje od 50 tisuća smatraju i u GONG-u.
Mogu li HDZ ili SDP stalno biti na vlasti da iz proračuna dobiju samo 100.000 kn? :-D