"Doba ekonomske diplomacije" naziv je knjige Stjepana Mesića i dr.sc. Jasne Plevnik koja je u ponedjeljak navečer predstavljena u Rijeci u organizaciji PGS-a. Uz same autore o knjizi je govorio i prof. dr.sc. Ljubo Jurčić.
- Uz J. Plevnik, koja je dobar poznavatelj vanjske politike, S. Mesić je političar, praktičar kakvog se danas rijetko sreće, prakticirao je i kreirao vanjsku politiku, prošao sve vodeće položaje u društvu, jedan je od rijetkih koji je bio predsjednik dviju država, kazao je Jurčić.
Govoreći o knjizi S. Mesić prisjetio se svih funkcija koje je u svojoj političkoj karijeri obnašao.
- Dakle bio sam sve, osim što nisam bio biskup i to vjerojatno neću ni biti. Kad samo došao na mjesto predsjednika Republike zatekao sam izoliranu državu, mogu reći i prezrenu, državu u koju nitko nije dolazio, državu iz koje nikoga nisu pozivali, koja je bila dovoljna sama sebi. Shvatio sam da treba otvarati zemlju prema regiji, prema Europi i europskim ciljevima, ispunjavati uvjete, poštivati standarde da bi se uključili u najelitniji gospodarski klub koji se zove Europska unija. Ali da bi ostvarili i druge ciljeve, bolji život građana, mi smo morali ići na tržišta gdje je naša privreda već bila afirmirana, to su tržišta tzv. nesvrstanog svijeta. Zbog toga sam doživljavao dosta kritika od onih koji nisu razumjeli da mi ne možemo biti dovoljni sami sebi, da moramo aktivirati svoje resurse - prisjetio se Mesić.
- Mi nemamo niti smo imali stategiju razvoja gospodarstva, poljoprivreda je uništena. Zašto? Zato što je napravljen jedan protuustavni akt, u vrijeme kada se Crkvi i drugim subjektima vraćaju nekretnine, ono što su radnici u PIK-ovima, kombinatima ostvarivali decenijama, kupovali zemlju od svojih dohodaka i povećavali obradivi prostor. Računali su da danas oni imaju posao u kombinatima, a sutra njihova djeca. Ova država donosi zakon kojim nacionalizira zemlju, vraća je bivšim vlasnicima, a ovo što su radnici kupovali nacionalizira i pretvara u državnu zemlju. Kombinati ostaju bez zemlje, zatvaraju se prerađivački kapaciteti, a radnici ostaju bez posla - zaključio je Mesić.
Za vrijeme rata, kad se država bori za opstanak, život i smrt, provodi se pretvorba društvenog vlasništva, nastavio je Mesić. Nažalost, prevladala je ona grupacija koja je rekla da Hrvatska treba 200 bogatih obitelji koje će tobože generirati razvoj, a dobili smo i više od 200 obitelji, uništenu privredu, nema jedinstva, nema firmi koje su imale poslove u inozemstvu, sve je to nestalo. Pogrešan model pretvorbe i još pogrešniji model privatizacije. Tako je jedan "majstor" kupio 167 poduzeća, majstoru ni traga, a poduzeća su uništena - kazao je Mesić. Uvjeren je kako smo naše velike sustave trebali vezati uz europske i na drugom tehnološkom sustavu otvarati nova radna mjesta.
- To nažalost nije učinjeno, nismo došli do stategije razvoja, ja sam se našao na mjestu predsjednika i trebalo je nešto učiniti- kazao je. Mesić. Priznaje da je Račanova Vlada bila zaintersirana da se nešto učini, ali je bila opterećna unutrašnjim proturječnostima, dok je dio vojske bio nezadovoljan. - Njih 12 generala potpisalo je pamflet, za tri minute su bili u mirovini, prisjetio se Mesić. Otvarao sam prostor, granice, u UN-u sretao sam sultane, emire, predsjednike, prinčeve, dogovarao uzajamne posjete, tu je okolnost trebalo iskoristiti i biti agresivan na tim prostorima, jer od vremena Jugoslavije koja je bila pozitivan faktor u vrijeme hladnog rata, glavnu ulogu u pokretu nesvrstanosti imao je Tito i Jugoslavija. To je trebalo iskoristiti, a ne živjeti u starim klišeijma. Nastupilo je novo vrijeme, treba ići novim smjerom, u Europu, treba štiti nacionalni interes, provoditi svoju politiku, to je jedini način da uspijemo, kazao je Mesić napomenuvši da je potreban konsenzus o strategiji razvoja koje sada nemamo, a koja treba obvezati i buduće vlade.
Uvjeren je da se individualiziranjem krivnje i odgovaranjem za ratne zločine otvara prostor za suradnju u regiji.
- Sad imate profesionalne Hrvate, žive na hvatskom budžetu kojeg treba puniti, zato je važano da mi u ovoj zemlji stvorimo prostor za prozivodnju. Političari se ne trebaju baviti određenim poslovima, ako se netko želi bogatiti neka ide u biznis, ali ako se želi baviti politkom, mora voditi računa o općem dobru, kazao je u Rijeci S. Mesić.
\"Onaj poslije Tuđmana.\"