Kako je moguće da HZZO-ovi kontrolori bolovanja u tri minute pobiju nalaze i mišljenja specijalista ortopeda i fizijatra te liječnice opće prakse, i zato što mogu prstom dotaknuti nos, proglase da sam sposobna raditi?! Osam sati na nogama i dizanje teškog tereta, a nakon prometne nesreće dijagnosticiran mi je rascjep meniskusa, imam zakazanu operaciju u lipnju, te višestruke ozljede vratne kralježnice – ogorčena je 52-godišnja trgovkinja Z. D. iz Zagreba.
I njena je doktorica opće prakse, dodaje, bila zapanjena. Poslodavac je zatražio provjeru njezina bolovanja nakon gotovo šest mjeseci, što je u redu, rezonira Z. D., jer i sama bi, kaže, tako postupila. Međutim, zaključak kontrolorke HZZO-a bio je – sutra natrag na posao. Neugodno se iznenadila i fizijatrica, jer fizikalna terapija nema smisla ako uz nju ide i neprimjeren fizički napor. Z. D. je imala zakazanu magnetsku rezonancu koljena te je uzela godišnji odmor i podnijela žalbu u HZZO. U roku od osam dana poslali su je na komisiju.
– Inzistirali su na dijelu moje dijagnoze koja govori da na kralježnici postoje degenerativne promjene, a ignorirali ozljede i posljedično “divljanje” tlaka koji je prethodno uvijek bio nizak, vrtoglavice i činjenicu da samo 20 posto vratnih mišića funkcionira. Nadalje, doktorica iz komisije svisoka mi se čudila što sam odradila samo 15 fizikalnih terapija u šest mjeseci. Ne znam gdje ona živi da nije čula za liste čekanja, zbog kojih sam bila prisiljena djelomično se liječiti i kod privatnika. Dva i pol mjeseca čekala sam da uopće dođem na red kod fizijatra, a potom tri mjeseca da dobijem termin za terapiju – nabraja Z. D. i napominje da joj nakon rješenja komisije poslodavac nije produžio ugovor.
– Jasno mi je da HZZO mora štedjeti i suzbijati lažna bolovanja, ali treba selektirati tko je bolestan, a tko ne. Međutim, oni masovno prekidaju duga bolovanja. Što će država uštedjeti ako proizvede toliko nezaposlenih i invalida? – pita se Z. D.
Iz HZZO-a napominju da kontrolori i liječnička povjerenstva privremenu nesposobnost za rad utvrđuju na osnovi aktualnog kliničkog statusa osiguranika.
>>Hrvati sve manje na bolovanju, Zagrepčani na vrhu ljestvice
>>Hrvati odjednom zdraviji: U 2013. 1,3 milijuna bolovanja manje
Draga gospodo ,vec sam to napisala da ovdje gdje ja zivim sa tom diagnozom , sa operacijom ili bez ,nakasnije nakon tri mjeseca bi isli raditi.Ovdje covjeku od 58 godina ,poslije posla zabolila lijeva ruka,otisao doktoru,hitno ga u bolnicu poslali,dobioio 3 BYPASSA ,a vec je imao STENT.U bolnici bio10 dana i direktno na KUR/Toplice.Tamo bio 4 tjedna ,nakon toga 3 mjeseca na bolovanju ,i onda na posao.To je ovdje sasvim normalno.