ispravljanje diskriminacije

Sabor ponovno raspravlja o prijedlogu Zakona o dječjem doplatku

Sabor prijedlog
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/5
08.07.2015.
u 12:25

Prije dva mjeseca Sabor je raspravljao i odbio taj isti prijedlog nezavisnog zastupnika Mladena Novaka

Sabor ponovno raspravlja o prijedlogu Zakona o dječjem doplatku, ovaj put Vladin prijedlog, iako je prije dva mjeseca raspravljao i odbio taj isti prijedlog nezavisnog zastupnika Mladena Novaka.

Podsjetimo, riječ je ispravljanju diskriminacije koju 1100 osoba s invaliditetom trpi već 13 godina jer je 1. siječnja 2002. izgubilo pravo na naknadu od 831,50 kuna, dok to pravo oko 4000 osoba i dalje ostvaruje. Zamjenica ministrice socijalne politike i mladih Maja Sporiš objasnila je da je svrha ovog prijedloga zakona osigurati ostvarivanje prava na doplatak za djecu sa težim oštećenjem zdravlja i nakon navršene 27 godine života i to sve dok takvo oštećenje zdravlja postoji.

Sporiš podsjeća i da je ova Vlada napravila već niz mjera kojima je pomogla osobama s invaliditetom. HDZ-ov Ivan Šuker pitao je zašto zakon stupa na snagu tek 1. rujna, kad može već 1. kolovoza, a da je Novakov prijedlog prihvaćen, stupio bi na snagu još 1. srpnja. Zato će HDZ amandmanom tražiti da zakon na snagu stupi 1. rujna.

- Ovo je političko licemjerje da nismo prihvatili potpuno identičan prijedlog zakona od kolege Novaka i onda bi ti ljudi koji imaju pravo na to dobili ove godine 2 mjeseca više. Dakle, radi se o mjesečno o nekakvih 900 tisuća kuna i to je stvarno mislim da nije dobro – prigovorio je Šuker. Laburist Dragutin Lesar rekao je da mi nije jasno koja je razlika između ovog prijedloga zakona kojega Vlada nudi po hitnom postupku i onoga koji je Novak ponudio u redovnom postupku. Podsjetio je na niz proceduralnih pogreški koje su nastale od trenutka kada se u Saboru glasovalo o odbijanju Novakova prijedloga, što, podsjetimo, nije prošlo, ali se nikada nije ni glasovalo o samom prijedlogu.

- Zastupnik Novak nije dobio zaključak Hrvatskog sabora, nego obavijest da je njegov prijedlog zakona odbijen, a nije odbijen jer prijedlog o odbijanju, dakle odbijenica nije prošla. I stvorili smo jedan pravni presedan u Hrvatskom saboru koji će se prije ili poslije onima koji su ga napravili obiti u glavu. I nadam se da će Ustavni sud Republike Hrvatske dati pravorijek, jer nijedno tijelo Sabora nije se željelo pozabaviti ovim problemom i postupanjem Sabora koji nam ne ide u čast i ugled – tvrdi Lesar, koji također podnosi amandman na ovaj Vladin prijedlog zakona, kojim traži njegovu retroaktivnu primjenu.

- Mi smo zakonom diskriminirali dio građana. Budući da je 1077 građana 13 godina diskriminirano zakonom, klub Hrvatskih laburista smatra da su ispunjeni uvjeti da ovaj zakon može i mora imati povratno djelovanje. Što znači da svima onima koji su nakon 1. siječnja 2002. zbog zakonske diskriminacije izgubili pravo na dječji doplatak jer su navršili 27 godina života država mora to pravo priznati od onog dana gubitka, a ne od dana podnošenja zahtjeva po ovom zakonu po službenoj dužnosti obračunati i isplatiti dječji doplatak koji im je zakonom zbog diskriminacije bio uskraćen. Tek onda ostaje, ili možemo prihvatiti, ocjenu da se ovim zakonom ispravlja nepravda prema istoj kategoriji građana o stanju invaliditeta težim ili teškim. Tek ako povratnim djelovanjem svim onima koji su to pravo izgubili vratimo to pravo od dana gubitka, a ne tek od dana podnošenja zahtjeva. Ako se to tako ne učini, imat ćemo novu diskriminaciju – kaže Lesar.

Šuker opet ponavlja da mu nije jasno zašto nije prihvaćen Novakov prijedlog te dodaje da u ovakvim situacijama "jednostavno ne bi smjelo biti političke obojenosti, trebali bi biti spremni prijeći preko vlastitog ega i donijeti ono što je potrebno građanima RH jer ovdje se ne radi o velikom novcu". Mladen Novak zahvalio je resornom ministarstvu i Vladi jer je ipak donijela ovaj zakon, ali i dao podršku amandmanima HDZ-a i Laburista. I on podsjeća na niz problema na koje je naišao u Saboru pokušavajući se boriti za svoj prijedlog zakona te poručuje da su u toj proceduri vladajući prekršili Poslovnik. 

- Očito je da se politika u ovom Saboru vodi i snagom mišića ili snagom broju ruku pa možemo negirati čak i ono što je propisao Poslovnik, neki zakon, bilo što drugo – primijetio je Novak te naglasio kako su osobe s invaliditetom, da se prihvatio njegov prijedlog zakona, već tri mjeseca mogle primati potrebnu naknadu.

- To bi bilo 2.500 kuna po korisniku, a jedna ministričina haljina vrijedi kao mnogo tih socijalnih naknada – dodaje Novak. Iako je ministrica Milanka Opačić prvotno odbila njegov prijedlog uz objašnjenje kako ne mogu pristati na njega jer se tako šire prava osoba s invaliditetom, poslije ipak priznaje da je riječ o diskriminaciji. Odbija tumačenje Vlade kako se njegov i Vladin prijedlog zakona razlikuju po tome jer je on tražio retroaktivnu primjenu zakona te naglašava da to nije istina. Tada je, podsjeća on, rečeno i da se njegov prijedlog odbija jer će se sve riješiti Zakonom o inkluzivnom dodatku, a radno tijelo koje radi na njemu se, naglašava Novak, sastalo svega jednom od tada.

- Zbog čega mi danas uopće raspravljamo o ovome prijedlogu zakona? Ne zbog osjećaja da treba ispraviti diskriminaciju, ne zbog socijalne osjetljivosti, ne zbog empatije prema tim ljudima, mi ispravljamo samo iz jednog jedinog razloga zato što je jedan nezavisni zastupnik se usudio cijelu priču, kompletnu dokumentaciju predati Ustavnom sudu. I to je jedan jedini razlog zbog čega je Vlada uputila svoj prijedlog zakona samo zato da bi se preduhitrila eventualna odluka Ustavnog suda. To je stvarno žalosno – tvrdi Novak koji je raspravu vodio u majici s natpisom   "S poteškoćama se može nositi, s invaliditetom ne". Podsjetio je i da se prema Poslovniku Sabora prijedlog zakona nakon što je odbijen ne smije tri mjeseca uvrštavati na dnevni red. - Kad bismo se striktno držali Poslovnika, ne bismo mogli ovo, ali podržavam nepoštivanje Poslovnika da bismo ovo raspravili i ispravili nepravdu. Ne mogu vjerovati da je ovdje u pitanju socijalna osjetljivost ministrice, osobe koja kaže da se osjeća kao građanin na minimalcu koji pred sobom ima dilemu kupiti li ulaznicu za kino ili sebi hranu. Ako me netko uvjeri da osobe koje su na minimalcu idu u kino, svaka čast – zaključio je Novak to dodao kako 70 posto osoba s invaliditetom spada među najsiromašnije građane i zato im je ova naknada silno potreba. SDP-ova Gordana Sobol optužila je Novaka da laže jer ona u Vladinu odbijanju njegova prijedloga od ne vidi tezu da se time proširuju prava tih 1100 osoba.

- To je rekla ministrica na sjednici Vlade obrazlažući zašto se odbija, to je bilo u glavnoj informativnoj emisiji državne televizije. A vi možda želite reći da je netko napravio neku montažu, da vam podmeću s HRT-a – odgovorio joj je Novak.

I predsjednik Sabora Josip Leko odgovorio je prozivke na njegov račun i optužbe da je on kršio Poslovnik. – Meni tata nije kupio Sabor, niti politiku vodim po principu taštine. Znam da nisam grešan i iznad Sabora nije samo Bog nego i Ustavni sud, pa su mnogi zakoni srušeni. Svi nezadovoljni se trebaju obratiti Ustavnom sudu i bit ću zadovoljan kad se to riješi. To je smisao, a sve drugo političko ocjenjivanje – branio se i Leko.

>> Novak traži ocjenu zakonitosti Zaključka o neprihvaćanju Zakona o dječjem doplatku

>> Opačić pripremila iste izmjene Zakona o dječjem doplatku koje je odbila kad ih je Novak predlagao

>> Novak ipak traži izglasavanje prijedloga kojim će se ispraviti diskriminacija osoba s invaliditetom

Komentara 5

HO
homofob
15:09 08.07.2015.

Treba zakon primjeniti i na homoseksualne brakove bez djece! Ovi brakovi moraju dobiti djecji dodatak makar i nemaju djecu jer to nije njihova krivica nego namjerno diskriminiranje prirode! Priroda ih diskriminira pa im ne da imati djecu a vlada se samo pridruzila prirodi! Iako nemaju djece mora im se dati djecji dodatak da se ispravi diskriminacija!

BS
Bijela_Sova
12:45 08.07.2015.

Tko radi taj i griješi. Neka se oni dogovore kako god znaju, ali ljudima omogućite ponovno naknade i za tih 13 godina unazad za koje su bili zakinuti. Kud sve naknade tud i to.

Avatar comparator
comparator
13:11 08.07.2015.

Žalim ali sve ovo nije dovoljno jer u Austriji i stranim radnicima isplaćuju dječji doplatak od dvijesto eura za svako djete.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije