NOVA EPIZODA 'HLADNOG RATA'

Afrička država u središtu novog sukoba Amerike i Rusije: Tajnim podacima do jačanja utjecaja

European Union - African Union summit in Brussels
Foto: POOL/REUTERS
1/3
20.03.2023.
u 09:40

Američko dijeljenje obavještajnih podataka s afričkim vladama nova je metoda borbe protiv utjecaja Moskve na kontinentu, i to nakon što je američka saveznica Francuska izgubila znatan utjecaj u Africi u samo nekoliko godina.

U novoj epizodi borbe velikih sila za utjecaj u Afriku, Washington i Moskva nastavljaju koristiti svoje najsnažnije adute, a ovog je puta središte tog sukoba afrička država Čad. Sjedinjene Države upozoravaju na zloćudne ruske planove na kontinentu, i to dijeleći obavještajne podatke svojih sposobnih tajnih službi, dok Rusija pomoću antikolonijalne retorike pokušava, i uspijeva, povećati svoj utjecaj u Africi, naročito nauštrb Francuske.

U Čadu se posljednjih tjedana i mjeseci odvija prava drama. Ova velika država, veća od Velike Britanije, Njemačke i Francuske zajedno, dom je 17 milijuna ljudi, a graniči s Libijom, Srednjoafričkom Republikom te Sudanom, trima zemljama u kojima je prisutna ruska paravojna postrojba Wagner koju vodi saveznik Vladimira Putina, Jevgenij Prigožin.

Prije nekoliko tjedana Wall Street Journal (WSJ) objavio je da su Sjedinjene Države dale vladi Čada na uvid obavještajne podatke koji sugeriraju da Wagner želi destabilizirati tu zemlju, i možda ubiti njezina predsjednika Mahamata Idrissa Débyja.

Mnoge ti američki postupci podsjećaju na dijeljenje obavještajnih podataka s Kijevom o predstojećoj ruskoj invaziji početkom prošle godine, što je, nakon što se napad zaista dogodio unatoč nevjerici čak i Ukrajine, podiglo imidž američkih tajnih službi. One su ranije izgubile dobar dio svoje reputacije nakon lažnih tvrdnji koje su bile povod za napad na Irak prije 20 godina.

Predsjednik je Čada Mahamat Idriss Déby koji je na čelo države došao 2021. kao sin ubijenog diktatora. Mnogi će se čitatelji sjetiti kako je umro njegov otac Idriss Déby koji je bio predsjednik 30 godina - prije dvije godine je sam otišao voditi postrojbe svoje vojske u borbi protiv pobunjenika, i na kraju je i stradao na bojišnici, o čemu se tada mnogo pisalo.  

VIDEO Tko je 'Putinov kuhar' koji mu se suprotstavio? Prodavao hrenovke, a sada je šef plaćenika koji siju strah po Ukrajini

Ne zna se koliko vlada Čada vjeruje američkim obavještajnim podacima da su ruske trupe spremne ubiti njezina predsjednika Débyja, kao i još nekoliko članova vlade, ali WSJ-u su neki afrički lideri dužnosnici anonimno rekli da ih je ozbiljno shvatila. S druge strane, Rusija pokušava pridobiti simpatije unutar političke elite Čada.

Američko dijeljenje obavještajnih podataka s afričkim vladama nova je metoda borbe protiv utjecaja Moskve na kontinentu, i to nakon što je američka saveznica Francuska izgubila znatan utjecaj u Africi u samo nekoliko godina. Pariz je morao povući svoju vojsku iz Malija i Burkine Faso, na traženje tamošnjih vlada. Vakuum je u nekim slučajevima popunila ruska vojska, ili pak paravojne trupe iz Wagnera, kojeg se u Europi najčešće spominje po izrazito kontroverznoj ulozi u borbi u Ukrajini, prije svega za grad Bahmut.

Dosad je Wagner u nekoliko država na kontinentu poslao svoje paravojne snage, u zamjenu za novac ili resurse, kako bi pomogao tamošnjim vladama da se bore protiv islamista. No, vagnerovci su optuženi i za ratne zločine. Amerika želi spriječiti širenje te paravojske te je bila spremna dati ključne obavještajne podatke Čadu.

- Gdje god je bio prisutan Wagner, loše su stvari neminovno uslijedile - rekao je državni tajnik Antony Blinken nedavno u posjetu Nigeru, prema New York Timesu (NYT). Administracija Joea Bidena također najavljuje velike investicije u kontinent što bi se moglo pokazati popularnije od sraza velikih sila za utjecaj u Africi, a koji mnoge analitičare i afričke lidere podsjeća na hladni rat. Mnoge afričke države otvoreno poručuju da odbijaju birati stranu SAD-a, Francuske, Rusije ili Kine koja je također znatno povećala utjecaj na kontinentu.

S druge strane, i Rusija poručuje da želi dati veću pomoć afričkim vladama u borbi protiv terorizma. Ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov nedavno je prilikom posjeta Maliju rekao da je spremna zbog toga poslati trupe u Gvineju, Burkinu Faso i Čad. Kao i američki dužnosnici koji posjećuju afričke zemlje, Lavrov je samo ove godine putovao u sedam država Crnog kontinenta.

U trenutačnoj borbi za utjecaj u Africi zapadne zemlje također su se našle suočene s opasnošću da će skrenuti pogled s pitanja demokracije i ljudskih prava, kako ne bi pretjerano iritirale autoritarne afričke lidere koje želi pridobiti.

- Bila bi velika pogreška za predsjednika Bidena da se svrsta uz Débyja. Dugoročno je najbolji način zaštite svojih interesa u Čadu oklada na demokraciju - rekao je NYT-u šef oporbe Čada Succès Masra koji je morao napustiti zemlju.

VIDEO Putinov show u Mariupolju: Vozio auto, mještani mu usred noći pripremili pun stol hrane

Komentara 12

DU
Deleted user
10:37 20.03.2023.

Jenkiji su patetični u svom očaju, a ovi naši sluganski mediji ne zaslužuju komentar. Osim onog za ban.

Avatar ZLO
ZLO
10:21 20.03.2023.

Ajme kako vas nije sram

KP
kradoljub.profiter
12:49 20.03.2023.

Gadno je, kolonijalna carstva se raspadaju i u krizi su sve je manje zemalja za pljačku. Sram ih može biti zemlje hoće biti samostalne i demokratske i neće da im netko tamo preko nekoliko tisuća kilometara zapovjeda.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije