Mučne slike iz Slovenije i Austrije na kojima izbjeglice i imigranti gaze preko rijeka te zapinju u blatu s promrzlom djecom u rukama, njihova odlučnost da idu dalje i stignu do željenog odredišta, najčešće Njemačke, zbog čega probijaju sve što im stane na put, pa i policijske barikade, bile su, nažalost, potrebne da se vidi koliko se Hrvatska – od Vlade, policije, Crvenog križa, liječničkih timova, volontera i svih ostalih službi te samih građana – organizirano i humano nosila s velikim teretom rijeka ljudi koji pristižu na njezine granice.
Koliko su izbjeglički tokovi jaki i neumoljivi, koliko je komplicirano kontrolirati tu masu odlučnih ljudi, koliko je zahtjevna ta operacija i koliko se za nju teško unaprijed pripremiti, postalo je jasno tek kad su, u samo nekoliko dana, pred imigrantima pokleknule europski uređene, organizirane i bogate Austrija te posebno Slovenija. Ljubljana je na teren poslala i vojsku, no ni to nije dovoljno pa zaziva pomoć drugih europskih država u čuvanju granice, ali i u opremi iako je – za razliku od Hrvatske – dosad iz Bruxellesa dobila obilatu financijsku injekciju za migrante. Sada, u jeku krize nastale nakon mađarskog zatvaranja granica, postalo je jasno još jedno: Hrvatska je s pravom oštro upozoravala Srbiju da se ne ponaša s figom u džepu i da ne štedi Mađarsku, nego da dio izbjeglica preusmjerava i tamo te da, prije svega, surađuje.
Sada, kada Austrija prijeti da će zatvoriti granicu, što bi kao domino povuklo i zatvaranje ostalih granica, Srbiji prijeti scenarij da će ostati sama, pretvorena u veliki izbjeglički kamp.I dok tek sada, kada se Slovenija slomila, predsjednik Europske komisije Juncker poziva države balkanske imigrantske rute na hitan sastanak, pohvale Hrvatskoj ne dolaze samo od stranih veleposlanika koji su posjetili kamp Opatovac, nego i od savjetnika predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović Mate Granića.
No najveća pohvala zapravo je činjenica da većina stanovnika Hrvatske i nije osjetila da je kroz državu od početka krize prošlo 220.000 ljudi.
Draga Sandra, izvoljeli ste napisati potpuno promašen članak. Po onom što ste napisali dade se zaključiti da je Mađarska bila humana i organizirana puno prije Hrvatske: i oni su propuštali migrante dok im nije dozlogrdilo. Srbija je, po tome, kao i Makedonija i Grčka i humanija i organiziranija, jer je tuda protutnjalo višestruko više migranata nego preko Hrvatske. Pravo pitanje jest što kad Austrija ili Njemačka kažu dosta. Oni ih primaju, mi samo kršimo zakon o državnoj granici i međunarodne ugovore. Što ako se ove time u Hrvatskoj zatekne 20, 30, 60.000 migranata koji bi htjeli dalje, a ne mogu? Hoćemo li ih opet, kao preksinoć, bacati u Sutlu. Usput, Hrvatska, to je sada očito, radi Sloveniji ono što je nama radila i radi Srbija: dopremaju migrante na granicu i tvrde da su humani. Članak, ideja članka, premise i zaključak potpuno promašeni. Vjerujem da je Zoran, ipak, jako zadovoljan kako ste obavili zadatak koji Vam je dao.