Statistički – u EU samo pet država od njih 28 ima u ustavu definiran brak kao zajednicu muškarca i žene. Još pet europskih država ima istu odredbu. Geopolitički – sve su to bivše komunističke države. Unutar Unije ustavom je brak definiran u Poljskoj, Mađarskoj, Bugarskoj, Letoniji i Litvi, a izvan granice EU u Srbiji, Crnoj Gori, Ukrajini, Bjelorusiji i Moldaviji.
Napadi na homoseksualce
Kod većine njih, posebice kod članica EU, ta je definicija iz najvažnijeg državnog dokumenta, koja zabranjuje gay brakove, unesena početkom 1990-ih, nakon pada komunizma.
– U Bugarskoj ta odredba postoji od 1991., točnije od postkomunističkog ustava – govori nam bugarski novinar Nikolai Krastev. Ustav je donijela tamošnja skupština koja je definiciju braka prenijela iz starog ustava. Usto, brak kao zajednica muškarca i žene postojao je u bugarskom Obiteljskom zakonu iz 1985.
– Zasad ne postoji nikakva inicijativa da bi se mijenjala definicija tradicionalne obitelji – dodaje.
Članci u ustavima država ponešto se razlikuju – u Poljskoj se, primjerice, kaže kako država posebno štiti brak, Bugarska naglašava da supružnici imaju jednaka prava i dužnosti, no sve se države koriste terminom “zajednica muškarca i žene”. Zabrinjavajuća je i moguća korelacija između formalne definicije u ustavu i razine nasilja i diskriminacije iznesene u istraživanju Agencije za temeljna prava EU u svibnju ove godine. Prema njoj, u Litvi 61% ispitanika kazalo je da su im prijetili ili ih diskriminirali zbog spolne orijentacije, slijedi Hrvatska sa 60%, a potom Poljska sa 57%. Dok većina država povlači ustavnu definiciju braka iz 1990-ih, Mađarska ju je unijela tek nedavno. U prosincu 2010. na snagu je stupio ustav koji je zbog spornih odredbi u preambuli bio na meti Bruxellesa.
Nema direktiva
Zamjerali su nepoštovanje ljudskih prava, što je temelj EU, a Mađarskoj se čak prijetilo i suspenzijom glasova. Naposljetku, Mađari su popustili i promijenili sporne odredbe. Iako se definicija braka spominjala kao jedna od njih, ona za Bruxelles nije bila problematična. Naime, svaka država ima pravo urediti svoje zakonodavstvo u određenim segmentima, a u vezi s definicijom braka ne postoji europski zakon ili direktiva. Usto, Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu donio je dvije presude u kojima se kaže da istospolni brak ne pripada među ljudska prava koja mogu štititi, ali da se prava homoseksualaca i njihovih zajednica moraju izjednačiti s brakom.
>>Ustavni sud mora vrlo brzo odlučiti o referendumu
kad dobijete bolesnike na vlast kao u francuskoj (isti je slučaj i kod nas) onda se donose protuprirodni zakoni koji su udar na obitelj i brak.u francuskoj je na ulice izlazilo i dva milijuna ljudi koji su se suprotstavljali donošenju zakona koji ismijavaju čovjeka, obitelj, brak i život dok promoviraju dekadenciju, nemoral, seksualne perverzije, ismijavanje vjernika i uvođenje raznih izopačenosti u društvo kao normalnih, promovirajući kulturu smrti.koga uopće zanimaju osobe poremećene seksualnosti i osobnosti da bi bili u centri pozornosti?