Kada putujete u drugu zemlju, najvažnija stvar koju morate ponijeti je putovnica, barem za većinu ljudi na svijetu. Naime, postoje tri osobe na koje se to pravilo ne odnosi, odnosno nije im potrebna putovnica za putovanje bilo gdje u svijetu. U pitanju su kralj Ujedinjenog Kraljevstva Charles III., japanski car Naruhito i carica Masako. Prije kralja Charlesa III. tu je privilegiju imala kraljica Elizabeta II., koju je Charles naslijedio na prijestolju nakon što je najdugovječnija britanska kraljica preminula 8. rujna 2022. godine.
Dakle, ta se iznimka odnosi samo na kralja (ili kraljicu) Ujedinjenog Kraljevstva, ne i na ostale članove kraljevske obitelji. To vrijedi i za suprugu kralja Charlesa, kraljicu Camillu, koja je dužna sa sobom imati diplomatsku putovnicu. Što se tiče Japana, tamošnje ministarstvo 10. svibnja 1971., kako piše CNBC TV18, izdalo je dokument u kojem se navodi da bi bilo krajnje neprikladno izdati putovnicu za cara ili caricu. U dokumentu se također dodaje da će biti krajnje neprikladno da se car podvrgne imigracijskim ili viznim procedurama koristeći putovnicu kao običan građanin. Također, takvo pravo vrijedi samo za cara i caricu, dok se za ostale članove carske obitelji, uključujući prijestolonasljednika i princezu, izdaju diplomatske putovnice.
Kada dolaze u bilo koju zemlju, car i carica Japana dužni su samo predočiti dokument tamošnjeg ministarstva, koje unaprijed obavještava zemlju o njihovu dolasku. U slučaju kralja Charlesa III., ta je dužnost povjerena njegovu osobnom tajniku Siru Cliveu Aldertonu, koji je jedan od najpouzdanijih i najomiljenijih savjetnika kralja i kraljice Camille od 2006., godinu dana nakon što su se vjenčali.
Zanimljivo, kako je ranije pisao Večernji, najmoćnija putovnica svijeta upravo je ona japanska, a uz nju su pri vrhu i singapurska i južnokorejska. Glavni kriterij za rangiranje je sloboda globalnog putovanja, odnosno u koliko zemalja svijeta mogu putovati vlasnici putovnice bez vize. Državljani Japana mogu sa svojom putovnicom bez vize, dakle bezbrižno, ući u rekordnih 193 zemalja širom svijeta. Na drugom su mjestu državljani Singapura, a na trećem Južne Koreje. Državljani Afganistana ponovno su na dnu liste i mogu bez vize posjetiti samo 27 zemalja. Nešto malo ispred Afganistana su Irak (29 odredišta), Sirija (30 odredišta) i Pakistan (32 odredišta).
Hrvatska je, kako stoji u izvješću londonske savjetodavno-istraživačke kompanije za globalno državljanstvo i prebivalište Henley & Partners za 2023. godinu, na 18. mjestu. To konkretno znači da hrvatski državljani mogu bez vize "slobodno" ući u 174 zemlje svijeta. Ispred Hrvatske s područja jugoistočne Europe jedino je Slovenija. Ona je na 11. mjestu i njeni građani mogu bezvizno putovati u 182 zemlje širom svijeta.
Bosna i Hercegovina nalazi se na 49. mjestu sa 118 odredišta. Bolje od BiH su pozicionirane Srbija na 38. mjestu sa 136 odredišta, Sjeverna Makedonija na 44. mjestu sa 125 odredišta i Crna Gora na 45. mjestu sa 124 bezvizna odredišta. Prema Henley & Partners indeksu, Albanija je na 51. mjestu, a njeni državljani mogu slobodno putovati na 115 odredišta. Najlošije pozicionirano je Kosovo, koje je završilo na 101. mjestu, te državljani s kosovskom putovnicom mogu putovati samo u 41 zemlju svijeta bez vize.
VIDEO Stalno gubite putovnicu? Stjuardesa ima sjajan trik
Ove izbjeglice bez putovnica, koji idu preko sume neracunate.