U Gospodarskoj zoni Brezje, smještenoj na samom ulazu u Varaždin, u tijeku je sanacija zatvorenog odlagališta neopasnog otpada. Na ovom odlagalištu je u razdoblju između 2005. i 2013. godine nagomilano 125 tisuća bala komunalnog otpada, težine gotovo 100.000 tona, što je godinama predstavljalo veliki izazov za gradsku upravu i lokalno stanovništvo. Radovi na sanaciji započeli su u siječnju ove godine, a prve bale otpada poslane su na oporabu u veljači. Jedan od glavnih izazova u sanaciji odlagališta je otpad iz dubljih slojeva, koji ima visoku razinu vlažnosti i zahtijeva dulje sušenje i obradu. Također, natopljenost otpada vodom, što je rezultat dugogodišnje izloženosti vremenskim utjecajima, otežava rad strojeva i usporava čitav proces. Unatoč tome, do sada je na oporabu odvezeno 34.816 bala otpada i 135 kamiona rasutog materijala, što pokazuje značajan napredak u rješavanju ovog problema.
Sanaciju provodi zajednica ponuditelja koju čine CE-ZA-R Centar za reciklažu d.o.o. i HIS d.o.o., a vrijednost radova iznosi 28,9 milijuna eura. Planirano je da se, nakon završetka sanacije, prostor na kojem se nalaze bale transformira u modernu gospodarsku zonu, čime će se otvoriti nove mogućnosti za ulaganja i ekonomski rast. Ovaj projekt, koji je od izuzetne važnosti za Grad Varaždin, financijski je podržan od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji je osigurao više od 29 milijuna eura za provedbu svih aktivnosti u vezi sa sanacijom. Nakon godina neuspješnih pokušaja i sudskih sporova, sadašnja gradska vlast, predvođena gradonačelnikom Nevenom Bosiljem, uspjela je pokrenuti proces sanacije bala, čime se ovaj dugogodišnji problem napokon privodi kraju.
„Sudski procesi za neuspjele pokušaje mojih prethodnika neka idu svojim tokom, naš fokus je na uklanjanju brda smeća s ulaza u Varaždin i stvaranju preduvjeta za dolazak investitora,“ izjavio je gradonačelnik Bosilj, ističući važnost ovog projekta za budući razvoj grada.
Osim napretka u sanaciji odlagališta u Brezju, Grad Varaždin kontinuirano ulaže u razvoj održivog sustava gospodarenja otpadom. Pri tome nastoji pratiti najviše europske standarde koji uključuju prevenciju nastanka otpada, ponovnu upotrebu i reciklažu, a s krajnjim ciljem smanjenja količine otpada koji se odlaže na deponije. Važnost potonjeg najbolje se ogleda upravo u gotovo 20 godina dugoj sagi s baliranim otpadom. U manje od četiri godine provedeni su brojni projekti, uključujući nabavu opreme i vozila za odvojeno prikupljanje otpada, uspostavu novog reciklažnog dvorišta te izgradnju i opremanje sortirnice reciklabilnog otpada. Navedenim aktivnostima postavljeni su temelji za dugoročni održivi razvoj i prosperitet, čime se nastoji osigurati zdravije okruženje za građane Varaždina.