VLADA Sanader u petak izlazi sa strategijom borbe protiv korupcije

Sanader najavio rat korupciji

hrv_rat.jpg
import
07.03.2006.
u 19:41

U petak će premijer Ivo Sanader na tribini u HAZU predstaviti Vladinu strategiju borbe protiv korupcije. Barem tri su razloga zbog kojih taj dokument ima iznimnu političku težinu. Antikorupcijska strategija koju je donijela Račanova vlada 2002. godine odavno već nema provedbenu snagu. Europska komisija u svim prilikama napominje da je borba protiv korupcije vrlo zapušteno polje u političkom i gospodarskom sustavu Hrvatske.

Potiskivanje korupcije za građane je važnije od mnogih drugih političkih obećanja, a kroz to i vladajućima koji se nadaju novom mandatu može donijeti željene političke bodove...

Autori strategije
Uza sve to, dogodilo se da je dokument faktički pripremljen u mandatu ministrice pravosuđa koja je u međuvremenu smijenjena, pa je njezinim odlaskom nastala svojevrsna bitka za "autorstvo". Šef Vlade u vezi s tim ne vidi nikakvih dvojbi.  Ako je dokument nastao pod palicom jednog resora, to je i dalje dokument Vlade te je nedopustivo da ga itko prisvaja u korist jedne stranke  rekao je.
Prva verzija antikorupcijske strategije pripremljena je bila još prošlog ljeta, da bi poluslužbeni pečat dobila u listopadu prošle godine, a tijekom tolikih mjeseci, mijenjao se i sadržaj. Prema posljednjoj verziji koja je došla do nas, strategija ne udara na pet, nego na šest područja, a politika više nije na prvom, nego na zadnjem mjestu.

Nadalje, u posljednjoj verziji više nema decidiranih odredbi o zabrani anononimnih donacija političkim strankama, već se samo kaže da takve donacije mogu biti izvor korupcije. I da Zakonom o financiranju političkih stranaka treba pobliže naznačiti dopuštene izvore financiranja.

Preporuke EU
U zadnjoj verziji, uz pravosuđe, zdravstvo, lokalnu samoupravu i gospodarstvo, a prije poglavlja o politici i javnoj upravi,  prvi put se pojavljuju znanost i školstvo kao točke koje također moraju biti obuhvaćene antikorupcijskom strategijom.

Ta promjena redoslijeda mogla bi se protumačiti i kao slabljenje naglaska na korumpiranost u politici. No dekan Pravnog fakulteta u Zagrebu dr. Josip Kregar,  koji je radio na strategiji, smatra da to nije najbitnije. Važno je, kaže, da se problem prepozna, a u provedbi dokumenta, na primjer u izradi Zakona o političkim strankama, Hrvatska će ionako morati slijediti preporuke Vijeća Europe.Zakon o financiranju političkih stranaka mora propisati dopuštene izvore financiranja, a eventualno definirati i limit, te sredstva nedozvoljena u finaciranju. Dosljedna primjena Zakona o pravu na pristup informacijama.


Naša Strategija nije plagijat

HDZ se ne boji optužbi da je njegova Strategija borbe protiv korupcije plagijat dokumenta koji je Vesna Škare-Ožbolt već uputila u saborsku proceduru kao prijedlog DC-a rekla je Jadranka Kosor, zamjenica šefa HDZ-a. Vesna Škare-Ožbolt bila je članica Vlade i u njoj je provodila Vladin, a ne program DC-a kaže Jadranka Kosor i dodaje da je veliko pitanje zašto je Ministarstvo pravosuđa otezalo s izradom antikorupcijske strategije te da se iz svega što se događa vidi da je premijer i prije trebao povući neke poteze. (Ml. Š.)


Politka je ključna za suzbijanje mita

Od organizatora skupa u HAZU dobio sam verziju antikorupcijske strategije u kojoj je politika na prvome mjestu. I to smatram ispravnim jer bez političke volje nema uspješne borbe protiv korupcije kaže Zorislav Antun Petrović, predsjednik hrvatskog Transparency Internationala. Zanemarivanje tog područja jedan je od razloga zbog kojih je došlo do odgode dubinske analize za pravosuđe, dodaje Petrović. Nakon rasprave u krugu akademika, nacionalni program ide pred Vladu, a potom i pred Sabor.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije