Prvi put u francuskoj povijesti aktualni predsjednik nije pobjednik prvog kruga predsjedničkih izbora.
Nicolas Sarkozy s osvojenih 27,1 posto glasova suočen je s teškom borbom u drugom krugu predsjedničkih izbora nakon što se u jučerašnjem prvom krugu izborio tek za drugo mjesto iza socijalističkog suparnika Françoisa Hollandea koji je osvojio 28,6 posto glasova.
Treće mjesto sa 18,1 posto glasova osvojila je Marine Le Pen i to je najveći broj glasova koje je ultradesničarska Nacionalna fronta dosad osvojila.
Drugi krug predsjedničkih izbora održat će se 6. svibnja, a analitičari smatraju da je razlika u broju glasova između Hollandea i Sarkozyja pokazatelj iznimne Hollandeove prednosti. Predviđaju da će se Sarkozy sada morati dodvoriti glasačkom tijelu ultradesničarke Le Pen ako i dalje želi ostati na mjestu predsjednika jer je gotovo svaki peti Francuz koji je izašao na izbore glasovao za kandidatkinju Nacionalne fronte.
– Sarkozy je danas kažnjen za sve što je učinio u posljednjih pet godina – rekao je Hollande obraćajući se slavljenicima u stožeru svoje stranke.
Čak 70% francuskih birača izašlo je do kasnog podneva na birališta diljem zemlje kako bi poduprli svoje favorite u prvom krugu izbora za francuskog predsjednika. BBC piše da je ovo solidna statistika koja neznatno zaostaje za onom iz 2007. godine kada se rekordan broj građana odazvao na izbore.
U Australiji i Japanu prvi izašli na izbore
Francoisu Hollandeu podršku je do podneva iskazalo 29,5% birača, dok je za Nicolasa Sarkozyja glasovao njih 25.5%, neslužbeni su rezultati koje je na Twitteru objavila grupa Anonymous. Prema njihovu izvoru, ljevičar Jean Luc-Melenchon zauzima treću poziciju s podrškom od 14,5%. Za vrat mu ''puše'' Marine Le Pen sa 14% prikupljenih glasova, dok je centralist Francois Bayrou peti od ukupno 10 predsjedničkih kandidata sa ''samo'' 11% glasova.
Francuzi koji žive u Australiji i Japanu prvi su izašli na birališta kako bi u nedjelju ujutro poduprli svoje kandidate u prvom krugu francuskih predsjedničkih izbora. Pretpostavlja se da će u Francuskoj tijekom dana, na 85.000 biračkih mjesta koja će biti otvorena do 20 sati, glasovati oko 44 milijuna birača.
Reuters piše da ankete provedene uoči izbora predviđaju siguran ulazak u drugi krug aktualnom predsjedniku Nicolasu Sarkozyju i njegovu glavnom oponentu socijalistu Francoisu Hollandeu koji, prema ispitivanju javnog mnijenja, ima najveće šanse za pobjedu.
Sarkozy može prikupiti glasove s centra
No neki se i ne slažu s takvim prognozama te pretpostavljaju da bi se stvari u drugom krugu mogle zakomplicirati i kako Sarkozy još uvijek može iznenaditi i osigurati drugi uzastopni predsjednički mandat.
– Kada u drugom krugu Sarkozy i Hollande ostanu sami, Sarkozy će dobiti priliku da se nametne i ostavi Hollandea u drugom planu. Osim javne televizijske debate, pružit će mu se i prilika da prikupi glasove s centra, odnosno privuče birače Francoisa Bayroua koji su podijeljeni između ljevice i desnice. Ako mu to uspije i ako istovremeno pridobije veći dio glasača desničarke Marine Le Pen, aktualni predsjednik ima veliku šansu dokazati da su prognoze predizbornih anketa bile potpuno pogrešne – pretpostavlja Reutersov urednik za politiku Paul Taylor.
Iako se Sarkozy u posljednjih pet godina uspio nametnuti kao jedan od važnijih svjetskih lidera, u zemlji mu je popularnost pala dijelom jer ga birači poistovjećuju s bogatašima, dijelom jer nije uspio obuzdati rast nezaposlenosti i tekuće ekonomske probleme.
. 8- milijuna Francuza danas dobiva humanitarnu pomoc u Hrani i tako prezivljava .