Proljeće se, među ostalim, smatra i razdobljem soboslikarskih radova, a upravo ovaj oblik uređenja doma ubraja se među one kojima građani pokušavaju prionuti sami, što kako bi uštedili novac, a što kako bi izrazili svoju kreativnost. Iako se bojenje zidova čini jednostavnim, riječ je o nimalo lakom poslu, u kojemu se treba pridržavati nekoliko pravila, da bi se izbjegle moguće štete ili neželjen ishod na zidovima i stropu.
– Same su pripreme najzahtjevniji dio cjelokupnog posla. Pražnjenje prostorije od svih stvari, zaštita površina koje nisu namijenjene bojanju, pomoću najlona, zatim oblaganje okvira oko prozora, utičnica i prekidača samoljepljivom trakom te skidanje stare boje i čišćenje površine spadaju u osnovnu pripremu - objasnili su iz tvrtke Adaptacije d.o.o., koja se, među ostalim radovima u domu, bavi i profesionalnim soboslikanjem.
Najfunkcionalniji redoslijed podrazumijeva da se prvo liče kutovi, a zatim zidovi te prvo strop, a zatim vertikalne površine. Kod odabira same boje zidova ne postoje neka posebna pravila, no one koji su odlučili sami ličiti svoj stan upozorava se da uzmu u obzir i boje svoga pokućstva kako bi sve skupa, po završetku radova, tvorilo stilski upotpunjenu cjelinu. Boja za zidove u prosjeku se suši jedan dam, nakon čega se u sobu može vratiti namještaj.