Njemački kancelar

Scholz opravdao putovanje u Kinu zajedničkom porukom protiv uporabe nuklearnog oružja

German Chancellor Scholz and Dutch PM Rutte attend a news conference in Berlin
LISI NIESNER/REUTERS
06.11.2022.
u 01:00

Scholz je nakon susreta sa Xi Jinpingom u petak u Pekingu rekao da "rat u Ukrajini stvara situaciju opasnu za cijeli svijet".

Njemački kancelar Olaf Scholz branio je u subotu svoje sporno putovanje u Kinu rekavši da je "vrijedilo truda", zbog zajedničkog stajališta dviju zemalja u vezi s uporabom nuklearnog oružja u Ukrajini. 

Na skupu njemačkih socijaldemokrata u Berlinu, dan nakon 12-satnog posjeta Pekingu, Scholz je izrazio zadovoljstvo razgovorom s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom koji se, kao i on, protivi nuklearnoj eskalaciji u ratu u Ukrajini.

"Mislim da u svjetlu rasprave o tome je li to putovanje bilo potrebno, činjenica da smo se kineska vlada, predsjednik (Xi) i ja uspjeli usuglasiti da se u tom ratu ne smije koristiti nikakvo nuklearno oružje, samo zbog toga putovanje je bilo vrijedno truda", rekao je.

Scholz je nakon susreta sa Xi Jinpingom u petak u Pekingu rekao da "rat u Ukrajini stvara situaciju opasnu za cijeli svijet".

"Zbog toga mi je veoma važno istaknuti, jasno reći da je eskalacija" rata "u obliku korištenja taktičkog nuklearnog oružja isključena i veoma sam zadovoljan da je bar o tom pitanju postignut dogovor", dodao je.

I u kineskom priopćenju se spominje protivljenje Pekinga uporabi nuklearnog oružja.

Bijela kuća je ovog tjedna dala do znanja da opetovane rasprave ruskih čelnika o mogućem korištenju nuklearnog oružja u Ukrajini potiču strah Washingtona da bi se to moglo ostvariti.

Rusko ministarstvo vanjskih poslova odgovorilo je da "apsolutni prioritet" u svijetu treba biti sprječavanje sukoba između nuklearnih sila, "u sadašnjoj teškoj i nemirnoj situaciji".

Scholz je bio prvi čelnik G7 koji je doputovao u Kinu od početka pandemije covida. Na putovanju ga je pratila velika skupina poduzetnika.

Kancelar se nakon puta našao na meti kritike u Njemačkoj i među europskim partnerima zbog sve veće gospodarske ovisnosti Berlina o Pekingu i zbog toga što se dogodio odmah nakon Xijeva prošlomjesečnog jačanja kontrole nad kineskom vlašću.

Ključne riječi

Komentara 3

Avatar Dragovit
Dragovit
08:23 06.11.2022.

Koje nuklearno oružje? Išao tip žicati čipove.

SS
sokac sa drave
09:19 06.11.2022.

Bio je primljen u kini veoma hladno i bez pozdrava,rukovanja.Rekao je potiho da se tajvan(formoza) ne bi smjela vratiti kini na sil ili ratu.Kineski broj jedan mu je odgovorio da si kina uzima za pravo vratiti svoju zemlju matici putem sile.

Avatar KalebJosua
KalebJosua
08:16 06.11.2022.

Koji se to "njemački proizvod" ne proizvodi u kini !?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije