Sa seizmološkog stajališta ova serija potresa na zagrebačkom području još nije završila jer je potresna aktivnost je još uvijek veća od normalne i sigurno će trajati još godinu dana, rekao je seizmolog Marijan Herak za HRT. No dodao je da to ne znači nužno da će građani osjetiti te potrese.
Naveo je i da su od 22. ožujka locirali više od 2000 potresa. Kaže kako se svaki dan dogodi barem jedan ili nekoliko potresa, no većinu ih ljudi ne osjete jer je riječ o slabim magnitudama koje se kreću od negativnih do otprilike 1, 1,5.
- Ovisi gdje je bio. Ako je bio ispod vaše kuće, vjerojatno ćete ga osjetiti iako je bio vrlo male magnitude, objašnjava.
Herak kaže i da je zagrebački potres 22. ožujka, čija je magnituda bila 5,4, zapravo umjeren, ali je razrušio dio grada jer nismo vodili brigu o našim zgradama. Dodaje kako će zgrade odoljeti potresima za koje su projektirane ako se pri gradnji poštuju protuseizmički propisi i ako se provode kontrole tijekom izgradnje.
- Problem su stare zgrade gdje je rijetko tko vlasnicima rekao da neće izdržati potres, ističe Herak, dodajući da bi bilo logično da neko državno tijelo inzistira na periodičnoj provjeri sigurnosti zgrada, kao što se svake godine automobil mora registrirati i provjeriti njegova tehnička ispravnost.
Osobno sam doživio taj glavni potres i ne mogu shvatiti kako može reći da je bio umjeren. Sve se treslo i padalo, zaglušujuća buka. Ako je to umjeren onda je jak potres onaj kada se rastvori zemlja i cijeli grad propadne unutra.