RAZDOR Imenovanje Snježane Bagić izazvalo kontroverze

Šeks za Ustav okupio suce sklone HDZ-u

14.02.2009.
u 09:15

Predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec ostala je u petak posve iznenađena kad je doznala da je Vlada u radnu skupinu za promjene Ustava imenovala Snježanu Bagić, sutkinju Ustavnog suda, jer o tome je nitko, pa ni sutkinja Bagić, nije obavijestio!

Vlada iznad Sabora?
Snježana Bagić, valja reći, bila je godinama bliska HDZ-u i HDZ-ovim ministrima pravosuđa pa je možda po toj liniji i imenovana u skupinu kojoj je na čelu Vladimir Šeks.

Pri tome valja znati i to da je u Ustavnom sudu i Mario Jelušić, docent na katedri ustavnog prava u Zagrebu, pa bi možda bilo logičnije da je on izabran u radnu skupinu za ustavne promjene.

Jelušić je također blizak vladajućoj stranci, a iz izbora Snježane Bagić, koja je marljivo radila u nizu vlada, poznavatelji iščitavaju tendenciju da za tri godine ona bude na čelu Ustavnog suda, a da drugi mandat ne dobije Jasna Omejec, nekadašnja liberalka, kojoj očito u desnijem dijelu HDZ-a i dalje ne vjeruju.

Promjenu na čelu Ustavnog suda, gdje suci sami biraju svog predsjednika, moguće je unaprijed osigurati i uz pomoć izbora troje novih sudaca Ustavnog suda, što mora biti učinjeno do početka travnja, kad Agati Račan, Mariju Kosu i Željku Potočnjaku istječe osmogodišnji sudački mandat.

Ivo Josipović, SDP-ov saborski zastupnik i mogući kandidat za predsjednika Republike, kaže kako je loše što je Vlada osnovala radnu skupinu za ustavne promjene umjesto da to učini saborski Odbor za Ustav, koji je prije godinu dana to započeo pa se naglo zaustavio.

– U najmanju je ruku neobično što Vlada imenuje potpredsjednika Sabora na čelo skupine, kao da je Vlada nadređena Saboru. Mislim da je pravo mjesto na kojem treba postići konsenzus između stranaka upravo Sabor – kaže Josipović.

Šareno društvo
Dodaje kako HDZ možda takvim pristupom ustavnim promjenama želi izbjeći raspravu o ukidanju zastare za pretvorbeni kriminal, što su bili predlagali Josipović i SDP.

Kako bilo, radna skupina bit će vrlo šarena, od Šeksa i Jadranke Kosor do profesora i pregovarača s Europskom unijom. Gotovo 20 osoba teško da može u kratkom roku donijeti nešto konkretno pa se očito može očekivati da se, zasad, promijeni samo ono što je nužno za pristup Uniji, dakle većina potrebna za referendum.

Najavljuje se i ukidanje zabrane izručenja hrvatskih državljana, davanje prava državljanima EU da sudjeluju na lokalnim izborima te obvezna srednja škola.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije