Sindikati HRT-a:

O pristojbi ne bi trebale odlučivati dvije političke stranke, niti to smije biti postizborni uvjet

hrt
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
23.09.2016.
u 12:27

'Hrvatska radiotelevizija nije samo medij u čijem su sastavu Hrvatski radio, Hrvatska televizija i internetski portal, već i jedna od najvažnijih kulturnih institucija države'

Reprezentativni sindikati u funkciji radničkog vijeća HRT-a u petak su se oglasili priopćenjem u kojem ističu da bi smanjivanje mjesečne pristojbe sa sadašnjih 80 na 65 kuna dovelo do ozbiljnih problema u funkcioniranju javnog servisa i ugrozilo njegovu temeljnu, javnu funkciju.

"Reprezentativni sindikati podsjećaju kako Hrvatsku radioteleviziju obvezuju odredbe Ugovora s Vladom za razdoblje od 2013. do 2017. u kojem je naveden opseg usluga koje Hrvatska radiotelevizija mora proizvesti u zamjenu za sredstva mjesečne pristojbe, a koja za vrijeme trajanja Ugovora iznosi 80 kuna.

Stoga bi smanjivanje tih sredstava dovelo u pitanje izvršavanje obveza iz Ugovora", ističe se u priopćenju. Reprezentativni sindikati podsjećaju da iznos pristojbe predlaže Hrvatska radiotelevizija, a odobravaju Nadzorni odbor HRT-a i Agencija za elektroničke medije, kao tržišni regulator.

"S obzirom na navedeno, reprezentativni sindikati u funkciji radničkog vijeća smatraju kako o toj temi ne bi trebale odlučivati dvije političke stranke, a posebno kako to pitanje ne bi smjelo biti predmetom poslijeizbornih uvjeta bilo koje političke stranke", navodi se u priopćenju u kojem reprezentativni sindikati HRT-a ističu i kako plaće i materijalna prava radnika na Hrvatskoj radioteleviziji nisu povećane još od 2003. Štoviše, od 2003. do 2016. u tri navrata su smanjivana prava radnika, a smanjenje visine mjesečne pristojbe neizostavno bi dovelo do daljnjega ugrožavanja prava radnika te smanjenja broja radnih mjesta, ističu sindikati.

Smatraju i da eventualno smanjenje pristojbe nije moguće provesti bez savjetovanja s koordinacijom sindikata u funkciji radničkog vijeća, ali ni bez temeljitog, objektivnog i sveobuhvatnog plana restrukturiranja Hrvatske radiotelevizije.

"Također, Hrvatska radiotelevizija nije samo medij u čijem su sastavu Hrvatski radio, Hrvatska televizija i internetski portal, već i jedna od najvažnijih kulturnih institucija države bez koje ne bi bilo filmova, serija, koncerata i svega ostalog od najveće važnosti za hrvatsku kulturu i nacionalni identitet, zaključuje se u priopćenju koje potpisuju Samostalni sindikat radnika Hrvatske radiotelevizije i HURS - Sindikat tehnike HRT-a.

>> Božo Petrov: Ne možemo konačno konstatirati da će Most i HDZ formirati vlast

Ključne riječi

Komentara 13

Avatar fijolica
fijolica
13:17 23.09.2016.

Slažem se da o tome ne bi trebale odlučivati političke stranke. Trebali bi odlučivati građani. Na temelju kvalitete, gledanosti i istinske koristi za hrvatski narod.

DU
Deleted user
13:32 23.09.2016.

Hrvatskoj je potreban samo jedan TV. kanal i to bez reklama i da se zna koliko novaca točno treba za njega , a to bi se moglo izdvojiti i iz proračuna, a netreba im ova vreća bez dna prepuna uhljebaa koja je dobrim dijelom radila i protiv hrvatske države i naroda.

OB
obivankenobi
13:17 23.09.2016.

Posto to nije pretplata vec harac(porez), stranke moraju odlucivati te smanjiti porezna davanja narodu. S druge strane javna televizija nije u sluzbi građana vec iskljucivo u sluzbi politike i raznih politikanata koji se također koriste proracunom kao bankomatom. U tome ih "javna tv"svesrdno podrzava, a nakon izbora podrzava nove i tako u nedogled. Zato bismo mi drzavljani ove drzave morali slobodno odluciti kome cemo placati za sve lazi, a ne da nam se otima kao u s. koreji. U ime drzave.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije