Smolčić o sjedištima sudova

Sjedište Općinskog suda treba biti u Požegi jer za to postoje brojni argumenti

Nino Smolčić
Dušan Mirković /Pixsell
25.03.2014.
u 12:34

-Ako se kao argument uzme broj stanovnika i teritorijalna nadležnost ona treba istaći da je skoro 32 000 stanovnika bliže Požegi, nego Brodu - kazao je Smolčić

Nino Smolčić, predsjednik Gradskog vijeća Požega na današnjoj konferenciji za novinare osvrnuo se na Prijedlog Zakona o područjima i sjedištima sudova.

-Prema Nacrtu toga Zakona bilo je rečeno da će Požega biti sjedište Općinskog suda sa stalnim ispostavama za Slavonski Brod, Novu Gradišku, Podravsku Slatinu i Orahovici, ali po prijedlogu Zakona koji je sudovima stigao u petak i  koji treba ići u saborsku proceduru Požega to neće biti.  Što se dogodilo u nepuna 2 mjeseca da su argumenti koji su bili u Nacrtu Zakona i koji su išli u prilog Požegi postali nedostatak,  ostaje za vidjeti – kazao je Smolčić.

Upozorio je da se nastavlja trend gubitka državnih institucija čime Požega gubi na prepoznatljivosti. Nakon što je Općinski sud u Pakracu, kazao je, pripojen daruvarskom sudu, Županijski sud u Požegi brodskom, negativan trend se nastavlja iako to ne treba biti tako.

-Kada sam govorio o potrebi tima koji će se zauzimati za stvari od interesa za Grad Požegu govorili su da je to nevažno, a praksa nas uči upravo suprotno – poručio je Smolčić dodajući da se argumentima treba boriti da sjedište Općinskog suda ostane u Požegi.

 Među tim argumentima da u Požegi postoje penalne institucije kojih nema u Slavonskom Brodu, a to je Probacijski ured  Istražni zatvor, Kaznionica za žene i muškarce, Maloljetnički zatvor i Dom za preodgoj maloljetnica. Osim toga požeški sud i zatvor imaju tradiciju od sredina 18. stoljeća, a tu je i funkcionalnost na strani Požege. Naime, zgrada suda u Požegi je standardno opremljena, svaki sudac ima uredan kabinet opremljen standardnim namještajem, a postoji  i uvjetna velika sudnica za složenije predmete čega u Brodu nema. Zgrada požeškog suda ima dvorište odvojeno visokim zidom i dovoz pritvorenika i okrivljenika je sa sigurnosnog aspekta maksimalan što nije slučaj sa Sudom u Brodu. Jedino u ovaj sud moguće je dovesti pritvorenika u roku od 15-tak minuta, a u sud u Brodu za to treba najmanje 45 minuta.

-Ako se kao argument uzme broj stanovnika i teritorijalna nadležnost ona treba istaći da je skoro 32 000 stanovnika bliže Požegi, nego Brodu. Važno je istaći i činjenicu da su od 2005.-2010. godine brojni predmeti prebačeni iz suda Slavonski Brod u požeški sud zbog neažurnosti i odlazaka u zastaru. Ne treba zaboraviti i da je Požega najsigurniji grad u državi, da je najmanje kriminala po stanovniku – poručio je Smolčić.

 

Komentara 2

HR
hr76
21:33 25.03.2014.

Podravsku Slatinu? Takav grad u Hrvatskoj ne postoji. Večernji, školujte svoje novinare da ne moramo čitati ovakve gluposti.

RE
rennes
14:11 26.03.2014.

Slabašne argumente ima Požega! Stvari koje iznosi Smolčić može se gledati i s druge strane! Pozivati se na postojanje zatvora, bolju opremljenost suda, kao i na krajnje upitno prebacivaje predmeta iz Broda u Požegu su obični poluargumenti, a osobito pozivanjeanje na tradiciju! Požega je neusporedivo manji grad od Slavonskog Broda, koji je šesti najveći grad u RH, a drugi u Slavoniji! Sud u Požegi godišnje ima značajno manje predmeta od brodskog, koji i pokriva značajno više općina, s barem duplo više stanovnika! Isto tako, Brod se nalazi na izrazito prometnom položaju, na križanju dvije autoceste, velikom graničnom prijelazu, a grad ima značajno veći gravitacijski utjecaj od udaljene i relativno izolirane Požege! A to što u Brodu nema zatvor, ipak je veliki propust svih dosadašnjih hrvatskih vlasti, uključujući i razdoblje prošle države, kojeg treba što skorije rješiti na zadovoljavajući način, jer se radi o šestom najvećem gradu u RH, veličinom odmah iza Zadra!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije