Veće ovlasti predsjednika Republike, kakve u svom javnom obraćanju u povodu isticanja kandidature za predsjedničke izbore zagovara pjevač/političar Miroslav Škoro, postoje u nekim državama Europske unije, ponajprije u Francuskoj.
Francuski predsjednik kontrolira sva područja politike, imenuje premijera i sve članove vlade, a ima i ovlasti raspustiti parlament. Također može raspisati referendum o promjeni nekog zakona. Ako se slučajno dogodi kohabitacija, odnosno situacija da je premijer iz druge stranke nego predsjednik, uvriježilo se pravilo da predsjednik i tada potpuno kontrolira vanjsku i obrambenu politiku, dok premijer kontrolira unutarnju i ekonomsku politiku.
Ali kohabitacija je rijetkost u Francuskoj, a 2000. su provedene ustavne promjene kako bi se spriječila mogućnost da novi predsjednik “naslijedi” i više godina bude “osuđen” na premijera kojeg je imenovao prijašnji predsjednik, što je znalo stvarati kohabitaciju poput one Mitterand-Chirac. Osim Francuza, i Rumunjska, Poljska i Litva su države članice EU u kojima predsjednici imaju veće ovlasti nego Hrvatskoj. Sve su to polupredsjednički politički sustavi, dok je Cipar čisti predsjednički sustav, a sve ostale države članice, uključujući i Hrvatsku, su parlamentarni politički sustavi.
Među tim parlamentarnim demokracijama u EU, predsjednik Republike bira se izravno na izborima u Austriji, Bugarskoj, Češkoj, Finskoj, Irskoj, Slovačkoj i Sloveniji, a u Estoniji, Grčkoj, Italiji, Latviji, Mađarskoj, Malti i Njemačkoj predsjednik se bira u parlamentu.
Države članice EU koje imaju (polu)predsjednički sustav na summitima EU, odnosno sastancima Europskog vijeća, predstavljaju predsjednici, dok sve ostale predstavljaju premijeri, odnosno kancelari u slučaju Njemačke i Austrije.
Škoro je dobro uzburkao javnost.Super.I mnogi su se izlanuli počevši od Marasa, Grbina, kojekakvih " stručnjaka" pa do Horvata i Beljaka.Dobro, Beljak je tu irelevantan, nije on stručnjak u tom području.Biće veselo.