Hrvatsku je u utorak, u 22:34, pogodio još jedan potres, ovaj put slabijeg intenziteta. Radi se o podhrtavanju od 1,2 po Richteru, no na dubini od samo jednog kilometra. Epicentar je bio oko Bedekovčine, 22 kilometra sjeveroistično od Zagreba, javlja EMSC.
Iako je podrthavanje bilo slabo, mnogi su ga građani osjetili, ako je suditi po komentarima na stranici EMSC-a. "Tutnjava, kao grmljavina", "Grunulo kao grmljavina, bez ljuljana", "Dokle više, ne mogu spavati", "Kratki tutanj", "Prvo tutanj nalik na grmljavinu i malo zatreslo", nižu se komentari.
Podsjetimo, 4. svibnja slabiji potres osjetio se kod Siska. Prema podacima EMSC-a, potres se dogodio u 10:16, 10 kilometara sjeverno od Siska, na dubini od 10 kilometara. Bio je jačine, prema posljednjim podacima, 2.2 po Richteru. "Grmljavina", "Tutnjava", "Lagano se osjetila tutnjava", pišu na aplikaciji EMSC-a građani koji su osjetili tadašnje podhrtavanje tla.
Također, početkom svibnja područje nedaleko od Slunja pogodila su dva prilično jaka potresa. U 5:38 zabilježen je potres 4.3 prema Richteru, čiji je intenzitet u epicentru procijenjen na V-VI stupnjeva EMS ljestvice, a osjetio se diljem Hrvatske, najviše u Lici i središnjoj Hrvatskoj. Nakon toga, u 19:03, na istom području Seizmološka služba RH ponovno je zabilježila potres, magnitude 3.8 prema Richteru, čiji je intenzitet u epicentru procijenjen na V stupnjeva EMS ljestvice.
VEZANI ČLANCI:
Na području Rakovice su u potresu magnitude 4.3 stupnjeva po Richteru u srijedu prijavljena manja oštećenja na sedam kuća, staroj općinskoj zgradi, na župnoj crkvi Svete Jelene Križarice i na zgradi vrtića, izvijestio je općinski načelnik Mihovil Bićanić.
FOTO Službeno otvorena najviša zgrada u Hrvatskoj: 'Izuzev Pelješkog mosta, to je najveće arhitektonsko postignuće'
Tko baš u potpunosti želi izbjeći tektonske poremećaje može preseliti na mjesec ili Mars, tamo nema "žive" jezgre koja će ih izazivati. :)