Pregovori s EU

Slovenci će moći ribariti 
uz Istru koliko i naši u Piranskom zaljevu

ribari
Pero Lovrović/PIXSELL
06.06.2011.
u 18:25

– Čak 90 posto ribarskog sektora neće doživjeti promjene. Tradicionalni alati i koćarenje na zapadnoj obali Istre dobili su prijelazno razdoblje za izradu plana upravljanja.

Hrvatski će ribari koćaricama moći prići na milju i pol od zapadne obale Istre, sve do zapadnog ulaska u Kvarnerski zaljev, iako se prema pravnoj stečevini EU koćariti smije na udaljenosti od najmanje tri milje od obale, doznaje se iz diplomatskih izvora. Dozvola za koćarenje na tako maloj udaljenosti vrijedi do 30. lipnja 2014., no moguće je da Hrvatska dobije i trajno izuzeće donese li dobre planove upravljanja ribljim fondom.

Dio je to iz poglavlja o ribarstvu koje je jučer privremeno zatvoreno u Bruxellesu. Hrvatska će godišnje na raspolaganju imati nešto više od 30 milijuna eura, a pregovarači su uspjeli osigurati brojne iznimke: kad je riječ o tradicionalnim alatima, ribari imaju pravo zadržati najveći dio, osim obalne povlačne mreže koćice i mreže potegače srdelare, no i ovdje postoji obveza da opravdaju svoje planove.

Malogranični sporazum
Brodovi kraći od 15 metara mogu ići jednu milju od obale ako nema ograničenja u nacionalnom zakonodavstvu, poput onih koja postoje u Bračkom kanalu. Ribarski dio Malograničnog sporazuma o prometu i suradnji između Hrvatske i Slovenije počet će se primjenjivati nakon što se arbitražom odredi granica na moru. U hrvatskim vodama istodobno će moći ribariti najviše 25 slovenskih brodova, od toga pet koćarica, a isto toliko hrvatskih u slovenskim teritorijalnim vodama.

Godišnje će se u hrvatskim, ali i slovenskim vodama moći izloviti 100 tona, ali se ne smije loviti srednja i velika plava riba. Svi ribari morat će poštovati propise obalne države. Kako je pisao Večernji, Komisija je pristala da se Sloveniji isplati dva milijuna eura godišnje kao naknadu jer ne mogu ribariti u hrvatskim vodama dok se ne odredi granica.

Obalne vode postaju ribolovne vode EU, ali u teritorijalnim vodama pravo na ribolov imaju samo ribari zemlje članice osim ako nije drukčije dogovoreno, kao što je slučaj između Hrvatske i Slovenije. Ulaskom Hrvatske u EU područje ZERP-a, koji se odlukom Sabora neće primjenjivati na zemlje članica EU dok se o tome “ne pronađe rješenje u europskom duhu”, postat će vode EU, a da ZERP nije proglašen, te bi se vode smatrale otvorenim morem.

Mali ribari

Lastovo, Mljet, Vis i Dugi otok dobivaju poseban status – EU će iz Ribarskog fonda sufinancirati projekte u iznosu od 85 posto cijene projekta umjesto uobičajenih 75 posto. To će vrijediti za sva poduzeća, a ne samo za mala i srednja, kao što je uobičajeno. Status malih ribara, kategorije koju pravna stečevina ne poznaje, a kojih je u Hrvatskoj oko 13 tisuća, riješit će se tako da će njih 3500 biti registrirano kao profesionalni ribari, a 2000 moći će zadržati taj status do 2014. kada će se morati odlučiti hoće li postati profesionalni ili sportsko-rekreacijski ribari.

Ključne riječi

Komentara 17

DU
Deleted user
19:32 06.06.2011.

Čekaj malo, zadnju riječ imaju hrvatski građani. Budemo još vidjeli hoćemo li biti tuđa kolonija gdje nam drugi kroje zakone.

JM
Juraj_MALI
20:07 06.06.2011.

A što to vrijedi kad ja našim ribarima najvažnije kako isisati novac iz proračuna i vozati se autom na plavi dizel.

OB
-obrisani-
19:28 06.06.2011.

Ma baš. Sad kad su se odrekli ZERP-a, dali su im dranguljije u obliku dozvole za \"tradicionalne ribarske alate\". Kolika je apsurdna situacija s ribarstvom najbolje govori činjenica da za naše ribare vrijedi ZERP i sva njegova stroga pravila a za talijanske ne vrijedi ZERP pa oni mogu loviti s čim hoće. E sad, drugo je pitanje to što je Sanader iskoristio pohlepu (obećao im izradu flote te potplatio predstavnika ribara mjestom u ministarstvu) i političko neiskustvo predstavnika ribara pa ih preveo žedne preko vode......

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije