Početak drugog po redu LUV festivala u glavnom gradu Slovenije, bila je odlična izlika za posjet gradu koji svom voljenom pjesniku posvećuje čitav festival! Autor njihove himne Franc Prešern, ali i autor brojnih ljubavnih pjesama, koje su i danas jako popularne, toliko je omiljen među Slovencima da su mu, osim Prešernovog dana koji se obilježava 8. veljače, posvetili čitav festival koji traje čak do 12. ožujka, kako su nam rekli, do dana kada se ptičice žene!
Ljubljana poziva turiste do je posjete za trajanja ovog festivala kojeg opisuju kao festival kojim slave ljubav, ali i umjetnost, kulturu, svoju tradiciju, baštinu te svoj jezik, ali i ljubav prema bližnjima, zajednicama, prijateljstvima, obiteljima i na kraju, ali ne manje važno, kažu, nama samima.
– Nije slučajno da počinje na praznik slovenske kulture, 8. veljače i traje do 12. ožujka, starog slovenskog običaja, našeg praznika ljubavi – Gregorjeva ili Grgurova, što je po starom bio prvi dan proljeća i od tada su dani sve duži i kada se, reći će ljudi, ptičice žene. Pod zajedničkom temom ljubavi povezujemo puno toga i nudimo bogati program kulturnih događanja; koncerata, kazališnih predstava, opere i baleta, performanse, književne događaje, filmske projekcije, suvremeni ples i izložbe. Imamo i brojna vodstva po gradu i izložbe, ali i kreativne radionice za sve generacije. Na ovogodišnjem LUV festu održat će se više od 130 događanja po čitavom gradu – ispričao nam je vodič dok smo obilazili centar mjesta.
Prešernov dan je u Sloveniji i praznik slovenske kulture, pa time i neradni dan. Zato su gradske ulice tijekom jutra bile poluprazne, pa i idealne da doživite grad kroz nesmetanu šetnju središtem mjesta koje je prije nekoliko godina zatvoreno za promet vozilima. To se pokazalo, kažu nam domaćini, odličnim potezom koji je, među ostalim, doprinesao da sam centra grada postane sigurna zona za druženje, širenje brojnih terasa restorana, kafića, pekara i ostalih sadržaja, tako da je fluktuacija posjetitelja još i veća. Grupice školaraca koji su slobodan dan iskoristile za školski izlet kreću u razgledavanje grada na Stari grad iznad Ljubljane, dio njih šeta po Tržnici koju je izgradio najveći arhitekt Slovenije Jože Plečnik, zaslužan za današnji izgled Ljubljane. Posebno za brojne moste kojim možete preko rijeke Ljubljanice. Čistoća mjesta nam prva upada u oko, a u samom, strogom centru grada nećete zamijetiti niti velike kontejnere za otpad, obzirom da je prije nekoliko godina donesena odluka da centar Ljubljane sa pješačkom zonom ima 'potopne' kontejnere za otpad koji se nalaze ispod nivoa zemlje kako ne bi svojim izgledom narušavali ljepotu grada.
POVEZANI ČLANCI:
I dok s vodičem obilazimo grad, gradske se ulice pune Ljubljančanima koji uživaju u Prešernovom danu kada je i ulaz u sve galerije, muzeje, sve objekte povezane s kulturom besplatan, pa ih zatičemo kako u redovima čekaju pred, primjerice, Narodnom galerijom. Na Prešernovom trgu u sklopu LUV festivala bit će najviše koncerata, performansa i drugih zbivanja, no i u drugim ulicama, ispred škola, muzeja, možete naići na neka događanja, poput nastupa pop-rock zbora mladih u sklopu Fusion Bliss festivala u Ljubljani koji je trajao i na Prešernov dan. U šetnji ulicama na puno će vas mjesta iznenaditi i nastupi glazbenika kojima se nerijetko priključe i prolaznici.
- Ovaj dio godine, kada čekamo proljeće, htjeli smo unijeti dodatne sadržaje u grad koji će privuči goste i posjetitelje i podignuti turističku ponudu Ljubljane kroz sljubljivanje niza kulturnih sadržaja uz prilagođenu gastronomsku ponudu u nizu restorana i slatičarnica. LUV festival posvećen je tome kroz romantičnu priču našeg pjesnika Franca Prešerna koji se umro u 49. godini života, a na njegov umjetnički put svakako je utjecala i nesretna ljubav prema Juliji koja je bila dosta mlađa od njega i bila je iz bogate obitelji koja ju je odlučila ipak udati za perspektivnog i bogatog sugrađana. Na Prešernovom trgu gdje je njegov veliki spomenik, prije nekoliko je godina, pa projeće jedne kuće koja gleda na Trg postavljena i Julijina skupltura, tako da se doima da ga zaljubljeno gleda s jednog od prozora kuća u nizu iz ulice koja ulazi na trg – priča nam vodič Miro. Brojne instalacije kojima su natkrivene ulice, iznenadit će vas dok šetate gradom, posebno noći, obzirom da je grad pun i svjetlosnih instalacija. Poseban umjetnički događaj LUV festivala bio je na glavnom, Kongresnom trgu gdje su posjetitelji i prolaznici zapalili svjetlosne instalacije pod nazivom Kozmička atrakcija Janeza Grošlja.
Poseban doživlja bit će i festival Ana Srčna na Špici na kojem će Kazalište Ane Monro početkom ožujka stvoriti svjetlosno-doživljajni ambijent s brojnim svjetlosnim elementima. Uoči Grgurovdana, dakle dana kada se žene ptičice i završava LUV festival, u ulici Eipprava u Trnovu održat će se tradicionalna manifestacija Pozdrav proljeću kada će djeca Gradaščića osvijetlili kućice kako bi dočekali svjetliji dio godine, odnosno proljeće. Kućice su napravljene od različitih materijala za što se pobrinuo Slovenski etnografski muzej. Dakle, sve su kulturne ustanove Ljubljane do 12. ožujka uključene u festival, a događanja se razlijevaju po brojnim trgovima, parkovima, ulicama. I obrtnici su uključeni; zanatlije koji izrađuju kišobrane, nakit, odjeću, koji se bave tiskom, nude vam uvid u svoj posao i otvaraju vrata posjetiteljima. Detalje o tome što vas u Ljubljani čeka kada dolazite u vrijeme LUV festivala, možete pogledati na internet stranici www.visitljubljana.com.
Prekrasna arhitektura, brojni obrti i restorani uz tok rijeke Ljubljanice, pravo su otkriće za brojne turiste. Posjetili smo slastičarnicu Lolita u središtu Ljubljane, smještenu uz rijeku Ljubljanica u impresivno uređenom prostoru koji ima dušu i toplinu i gdje se može uživati u velikom izboru slastica vezanih uz temu LUV festivala. Gužva je u lokalu koji ima zanimljive lampe u obliku crnih trešanja koje vise sa visokog, valovitog stropa, a naziv lampi je Lolita.
- Postojimo već 13 godina u ovom prostoru, u dijelu grada uz rijeku koji je prije toga bio dosta zapušten i tuda su vozili automobili. Onda je naš gradonačelnik Zoran Janković donio odluku da želi Ljubljanu urediti, dodati joj nove sadržaje, urediti je da bude poželjna destinacija, želio je kulturnu ponudu dovesti na daleko veći nivo – i uspio je u tome! Od tada je središte mjesta pješačka zona, sve je uređeno, od pločnika, do zgrada, čistoća grada je postala iznimno važna, pa imamo potopne kontejnere koje prolaznici ne vide. Ovaj dio grada gdje smo mi je također uređen, zatvoren za promet, ponuđen obrtnicima i ugostiteljima. Mi smo ušli u objekt koji je davno izgradio jedan bogati židov, kao i većinu prekrasnih zgrada u gradu, zatim je tu bila poljoprivredna apoteka, a kada smo je mi uzeli zgrada je bila u lošem stanju. Uredili smo je moderno, ali uz zaštitu što više originalnih dijelova; poput zidova, parketa, visokog stropa na kojeg smo po čitavoj dužini postaviti tapetu sa pričom – priča nam Dada Jerovšek, direktorica marketinga u Kaval Grupi u sklopu koje posluje i slastičarnica Lolita gdje, osim odličnih minjona i drugih slastica, možete kušati i poseban zmajev napitak zanimljive zelene boje.
– Kada smo počeli nije baš bilo puno gostiju, ljudi nizu zalazili u ovaj dio grada, ali kada se i putem medija, što je i Turistička zajednica puno pomogla, pročulo da je ovaj dio grada uređen, da imamo prekrasnu arhitekturu, dizajn, odličnu ponudu jela i pića, od tada je ulica puna gostiju i živi tijekom čitave godine. Posebno za vrijeme Adventa koji je jako lijep iako bez puno šarenila, jer u Ljubljani jako poštujemo arhitekturu, tradiciju, držimo do elegancije, tako da svi obrtnici moraju imati iste nadstrešnice, iste su kućice na Adventu, rasvjeta je iste boje – dodaje sugovornica.
Za ručak u vrijeme LUV festivala, možete prošetati do Parka Tivoli, svojevrsnog zagrebačkog Maksimira, gdje u restoranu Švicarija, u prekrasnom zdanju iz 19. stoljeća na katu kojeg se nalazi i Međunarodni grafički likovni centar, možete zatražiti, između ostalih i meni naziva Prešernov dan u kojem je 'Srdačko jelo'; zapečena tvrda palenta s pečenim telećim jetricama i marmeladom od luka ili 'Pilo od srca' u kojem je zapečena palenta s vrganjima, baby špinatom, prženim celerom i zapečenim cherry rajčice. Tu je i 'Afrodizijak za zaljubljene' u kojem vas čeka tanjur pun pljukanaca s crnim tartufima, uljem peršina i odležani sirevi na vrhu, a za kraj možete kušati i Prešernovu šnitu; čokoladnu tortu s marcipanom i suhim smokvama. I puno smo Ljubljančana zatekli po ulicama u šetnji, ali i u restoranima, pa i u Švicariji, gdje su se počastili ručkom. S popisa lokacije koje su vam otvorena u sklopu festivala je i posjet zlatarni Zlatno runo u kojoj će vam vlasnik Christoph Steidl, pokazati u svojoj radionici kako od recikliranog materijala, u zlatu, srebru i s ostalim dodacima, izrađuje jedinstven i unikatan nakit, ali i satove, ukrase, namještaj i ukrase za crkve, sve redom prava umjetnička djela.
– Imam kupce nakita iz Kanade, čitave Europe, Amerike obzirom da svi cijene to da ne postoje dva ista moja proizvoda. Vrlo su rijetki danas umjetnici koji sami, ručno izrađuju nakit, a osim mene u Ljubljani je njih još par, sve moji naučnici – priča nam kroz smijeh Christoph Steidl iz Zlatnog runa. Obilazak Plečnikove kuće je poseban doživljaj – obići kuću koju je dizajnirao najveći slovenski arhitekt Jože Plečnik izgrađene početkom 20. stoljeća koja ima polukružni dodatak gdje je bio njegov atelje, zimski vrt, za to vrijeme modernu kuhinju, ali i posebno dizajniranu peć u koju je ugradio i poseban dio gdje je grijao vodu za čaj, doista su posebno iskustvo.
U Plečnikovoj kući, koja je na dan kada je ulaz besplatan bila prepuna posjetitelja, možete čuti i uzbudljivu priču o životu čovjeka koji je i sam financijski pomagao studente arhitekture koji su bili siromašniji, a za svoje projekte, a bilo ih je iznimno puno; poput Tržnice, Nacionalne biblioteke čiji prozori izgledaju poput otvorene knjige, brojnih crkava, mostova, kuća,, nije želio primati plaću-tvrdio je da je njemu za život dovoljna plaća profesora na Arhitektonskom fakultetu u Ljubljani! Učio je kod slavnog Otta Wagnera, a djelovao sve do 50-tih godina prošlog stoljeća. Puno je njegovih radova uvršteno i na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Autor je brojnih objekata i po Hrvatskoj, a zadnji je bio paviljon na Brijunima gdje mu je Tito, iako ga nije sreo, poklonio amforu iz Jadrana koju je Plečnik čuvao u atriju svoje kuće. Osim restorana, brojne su i vinoteke koje su na popisu lokacija koje možete posjetiti, jedna od njih je i Vinoteka Šuklje gdje možete čuti i priču o obitelji koja ima svoj vinograd i proizvodi vina raznih sorti.
Sjajna odluka prvog čovjeka grada prije nekoliko godina da središte Ljubljane uredi da bude atraktivna posjetiteljima tijekom čitave godine pokazala se pravim vjetrom u leđa brojnim ugostiteljima koji su gastronomsku ponudu obogatili i Michelinovim zvjezdicama, ali i silnim umjetničkim organizacijama, kulturnim institucijama koje čitave godine nude neke zanimljivosti zbog kojih je Ljubljana svake godine sve atraktivnija turistima. Stranci, primijetili smo u restoranima, u Ljubljani su gosti koji uživaju u gradskim sadržajima, ne i radnici.