Što se promijenilo u Sloveniji, kako to da je u zemlji koja je, po ocjeni gej aktivista, otvorena i liberalna prema homoseksualnoj populaciji na referendumu zaustavljeno povećanje njihovih prava? Valja reći u prvom redu to da je obiteljski zakon, koji je pao na referendumu, regulirao na moderniji način i mnoga druga prava, a ne samo prava homoseksualaca, od prava jednoroditeljskih obitelji i izvanbračnih zajednica nadalje, pa je sve to sad palo u vodu na najmanje godinu dana.
Vođe pokreta otpora
Ipak, sva je pozornost javnosti u Sloveniji bila fokusirana na pitanje prava istospolnih partnera da posvoje dijete svog partnera i na tome su se najviše lomila koplja. Kao i u drugim sličnim situacijama, riječ je zapravo samo o tome da se zakonski regulira nešto što u stvarnosti već postoji. Pa su i pred kamere na biralištu u nedjelju izašle dvije žene, lezbijski par, s djetetom u kolicima koje je rodila jedna od njih. Njezina će partnerica i nakon pada zakona na referendumu živjeti s tim djetetom, samo može doživjeti neugodnost ako ode po dijete u vrtić ili ga poželi odvesti na put u inozemstvo. Ipak, vođe pokreta otpora protiv obiteljskog zakona misle da su pobijedili. Aleš Primc, vođa Građanske udruge za obitelj i prava djece, zadovoljan je rezultatima.
– Građani su na referendumu obranili temeljne društvene vrijednosti. Oni poštuju uloge oca i majke u obitelji. Građani ne žele da djeca u školi uče kako da postanu homoseksualci – izjavio je Primc, a zadovoljna je i Katolička crkva u Sloveniji, rezultate je pozdravio ljubljanski nadbiskup Anton Stres.
Slovenski analitičari pad zakona na referendumu pripisuju u prvom redu utjecaju Crkve. No, i tu je stvarnost već daleko odmakla, polovica slovenskih parova svoju zajednicu ne potvrđuje nikakvim dokumentom. Nakon svega, Slovenija je sad u zanimljivoj pravnoj poziciji jer cijeli je jedan zakon, s mnogim modernim rješenjima, pao i godinu dana ne smije se ništa slično predlagati, a nitko ne zna jesu li građani bili protiv zbog prava gej parova ili nekog drugog zakonskog rješenja jer je obiteljski zakon nakon dva desetljeća temeljito obnovljen. Pa sad sve mora stajati i čekati da prođe zakonski rok, a tada će, najavljuje se iz vlade, prava homoseksualaca biti izdvojena u poseban zakon.
Puno manje nasilja
Nakon svega, u Sloveniji se nametnulo pitanje trebaju li uopće pitanja koja se tiču ljudskih prava ići na referendum. Uvijek su u pitanju prava manjina, nova prava, a o njima odlučuje više ili manje konzervativna većina. Međutim, slovenski je Ustavni sud u prosincu odbio inicijativu za zaustavljanje referenduma ocijenivši kako on neće imati protuustavnih posljedica. Marko Jurčić, gej aktivist u Hrvatskoj, kaže kako je u Sloveniji odnos prema homoseksualcima znatno napredniji nego u nas.
– Tamo ima puno manje nasilja, stupanj slobode je puno veći, gej parovi se ne moraju osvrtati na ulici i bojati se napada – kaže Jurčić te dodaje da je Crkva u Sloveniji provela jaku kampanju nastojeći zadržati monopol nad uređenjem braka i obitelji.
Moguće je i da su se Slovenci prestrašili da će izgubiti porezne olakšice za punoljetnu djecu koja više ne bi bila članovi obiteljske zajednice.
Bravo susedi,konacno nesto pozitivno iz Slo !!! Treba jasno reci da je pederluk bolest kao i sve druge bolesti !! I da biti peder nije normalno !!!!! Jos jednom bravo !!