SKANDAL NA REBRU

Smrti sedam beba prepuštene tišini

30.01.2003.
u 00:00

* Ministru Vlahušiću preokupacija štrajk, etičko povjerenstvo Komore čeka činjenice, a Udruga za prava pacijenata - zakon o pravima pacijenata

Kad bi od osmero operirane male djece s istom dijagnozom umrlo sedmero, bez obzira na to bi li se to dogodilo u razdoblju od pet mjeseci ili pet godina, politika i struka u svakoj civiliziranoj zemlji doživjele bi to kao katastrofu i reagirale hitnom istragom, analizom uzroka. Nastojale bi otkriti je li pogreška u kirurgu, anesteziologu ili u intenzivnoj njezi. Pogotovo kad je riječ o prirođenoj srčanoj mani, transpoziciji velikih krvnih žila, što se u razvijenim dječjim kardiokirurškim centrima rješava uglavnom bez smrtnosti, komentirao je jedan domaći liječnik koji je želio ostati anoniman.

Nakon našega teksta o novorođenčadi s transpozicijom velikih krvnih žila s neprihvatljivo visokim postotkom smrtnosti na Rebru, jedino je "etičko" pitanje u bolnici bilo tko je i radi kojih zakulisnih ili kalkulantskih pobuda tu informaciju poslao u javnost. Nitko se ne pita zašto kardiolozi i kardiokirurzi, koji dobro znaju o čemu je riječ, nisu ništa poduzeli kako bi se riješio problem dječje kardiokirurgije, koji nije od jučer.

Kad se svojedobno u medijima u Velikoj Britaniji pojavila afera o visokoj smrtnosti novorođenčadi s prirođenim srčanim manama, cijela je zemlja bila na nogama - roditelji, političari, sud, civilne udruge... Podsjetio je na to prof. dr. Marko Turina, kardiokirurg u Sveučilišnoj bolnici u Zurichu.

- Naš rad kontrolira najprije uprava bolnice i smrtnost koja nije primjerena odmah se analizira, traže se uzroci i ispravljaju uočene pogreške. Pod stalnim smo nadzorom i Ministarstva zdravstva. Nužna je i normalna unutarnja i vanjska kontrola rezultata rada - rekao nam je prof. Turina i dodao da ekipa koja se bavi dječjom kardiokirurgijom u toj bolnici nije imala smrtni slučaj u posljednje dvije godine.

- Doduše - kaže prof. Turina - naš tim kirurga, anesteziologa i liječnika na intenzivnoj specijaliziran je samo za to područje medicine.

Dok se hrvatski političari već danima bave Sunčanim Hvarom, na probleme u dječjoj kardiokirurgiji nitko nije ni trepnuo. Primjerice, HSP traži izvještaj od ministrice obrane o sigurnosnom stanju u Hrvatskoj vojsci, no nijedna stranka nije tražila izvještaj ministra zdravstva o sigurnosti operacijskih zahvata na dječjim srcima. Ministar zdravstva još se ne izjašnjava o traženom očitovanju s Rebra jer mu je prioritetan problem štrajk liječnika. Predsjednica Upravnog vijeća KBC-a Snježana Biga-Friganović od struke je zatražila i čeka ozbiljnu analizu stanja i rezultata dječje kardiokirurgije u Hrvatskoj posljednjih godina.

- Očekujem i evaluaciju rezultata projekta koji vodi prof. Novick, kojemu je po ugovoru obveza i edukacija naših kardiokirurga. Politici je, u svakom slučaju, u interesu da se i ta djeca, ako je moguće, uspješno liječe, u domovini ili inozemstvu. A to mora definirati struka - kaže S. Biga-Friganović.

Etičko povjerenstvo Hrvatske liječničke komore i Liječničkog zbora, prema riječima predsjednice prof. Mirjane Sabljar-Matovinović, također čeka da struka utvrdi činjenice. Udruga za prava pacijenata, kaže predsjednica dr. Đula Rušinović-Sunara, čeka da Sabor donese zakon o pravima pacijenata. Svi uglavnom čekaju i šute. Javljaju se samo roditelji, svaki sa svojom tragičnom pričom. Oni su od liječnika tražili iskren i otvoren odgovor na pitanje može li se njihovo dijete izliječiti u Hrvatskoj. Samouvjerenost pojedinih liječnika neke je obitelji preskupo stajala.

Diana Glavina

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije