„Ubijajte ih na bilo koji način. Ako nemate vatrenog i hladnog oružja, kradite automobile i gazite ih, a Alah će vas nagraditi rajem, jer su križari Alahovi neprijatelji koje trebamo izbrisati s lice zemlje“, glasila je jedna od zadnjih poruka koju je vođa terorističke organizacije Islamske države kalif Abu Bakr Al-Baghdadi uputio svojim pristašama u europskim zemljama.
Prijetnja poslana još 2016.
Nema sumnje da je, uz SAD, Francusku i Veliku Britaniju, najomraženija zemlja za islamske radikaliste upravo Španjolska, koja je također bila meta džihadista. Naime, još u siječnju 2016. godine ISIL je objavio video u kojem je prijetio napadima u Španjolskoj, poručivši tada da će “vratiti svoju zemlju od osvajača” napomenuvši kako je Španjolska meta za teroriste zbog povijesnih razloga, jer su muslimani vladali tom zemljom gotovo osam stoljeća, do 1492. godine.
Islamski radikalisti smatraju da Španjolska mora pripasti muslimanima, a da autohtoni Španjolci moraju biti kažnjeni za sve što su učinili muslimanima. Zbog toga analitičari i stručnjaci za terorizam strahuju da je ovo početak velikih krvavih terorističkih napada na Španjolsku koje priprema teroristička organizacija Islamska država.
U samo jednom danu, Španjolska je doživjela dva teroristička napada, ali i uspjela spriječiti veći kaos i štetu te još više ljudskih žrtava. Samo nekoliko sati nakon napada u Barceloni, Španjolska je u noći na petak bila poprište novog terorističkog napada, u Cambrilsu. U novom napadu, pet osoba nalazilo se u automobilu Audi A3 kojim su gazili prolaznike na šetalištu katalonskog turističkog gradića Cambrilsa, a nakon policijske intervencije svi su ubijeni. Iako iz istrage cure šture informacije, za španjolsku policiju još je velika zagonetka tko je zapravo sjedio za upravljačem kombija koji je nemilosrdno gazio ljude na šetnici u Barceloni, nakon čega je ležerno izišao iz vozila i otišao. Policija još traga za vozačem kombija koji je na Rambli, gradskoj žili kucavici, pokosio prolaznike. Zasad su uhićene četiri osobe, dvije u gradiću Ripollu, jedna u mjestu Alcanaru te jedna u Barceloni.
Jedan od njih je Driss Oukabir, mladić čija se fotografija u četvrtak popodne pojavila u medijima, koji se spominje kao počinitelj. Njegovi su dokumenti pronađeni u kombiju nakon što je vozač istrčao i pobjegao. No Driss Oukabir je dobrovoljno došao u policijsku postaju u Ripollu i rekao da su mu ukradeni dokumenti. Nije slutio da će istraga skrenuti prema njegovu mlađem bratu 18-godišnjem Moussi Oukabiru. Naime, španjolska policija vjeruje da je Moussa Oukabir starijem bratu ukrao dokumente ne bi li iznajmio kombi. S bratovom putovnicom unajmio je dva kombija. Jednim je počinjen napad, a drugi je pronađen 70 kilometara od Barcelone. Španjolski istražitelji također sumnjaju da je džihadistička ćelija sastavljena od 12 osoba planirala napade plinskim bocama u više mjesta u Kataloniji. Policija je stoga u petak ujutro krenula u kontrole u više mjesta u kojima su većina stanovnici migranti a najviše iz zemalja Magreba. Dužnosnik katalonske policije na konferenciji za novinare rekao je da istražitelji vjeruju da je napad u Barceloni povezan s jednom eksplozijom u četvrtak u zoru. Eksplozija se dogodila u kući u mjestu Alcanaru, 90 kilometara udaljenom od Cambrilsa. Ondje je uhićena jedna od dvije privedene osobe. Druga je uhićena u gradiću Ripollu, udaljenom 210 kilometara od Cambrilsa. Jedan od uhićenih je Marokanac, a drugi španjolski državljanin iz Melille, španjolske enklave na sjeveru Afrike. Izvor iz policije rekao je da je eksplozija u noći na četvrtak, u kojoj je poginula jedna osoba, a nekoliko ih je ozlijeđeno, nastala obradom plinskih boca s butanom.
Napadi plinskim bocama
Policija sumnja da se ondje pripremao eksplozivni materijal za terorističke napade.
Prvi napad kombijem u Barceloni u četvrtak popodne policija povezuje s noćnim napadom u primorskom mjestu Cambrilsu gdje su policajci i ubili pet muškaraca koji su kombijem ozlijedili šest prolaznika i jednog policajca. Nekoliko ubijenih muškaraca imalo je improvizirane eksplozivne pojaseve za koje je policija ustanovila da su bili lažni.
U međuvremenu broj poginulih popeo se na 14, a oko 150 ih je ranjeno. Španjolske hitne službe objavile su popis 34 nacionalnosti onih koji su u napadima ubijeni ili ozlijeđeni. Među njima su ljudi iz Njemačke, Belgije, Mađarske, Makedonije... Vjeruje se da je najmlađa žrtva napada u Barceloni trogodišnja djevojčica, a još jedna šestogodišnja djevojčica u teškom je stanju u bolnici.
Polako dolazi vrijeme da se svatko preseli na svoj kontinent!