Oko tisuću radnika Aluminija i drugih građana Mostara okupilo se ispred sjedišta HDZ-a BiH kako bi iskazali nezadovoljstvo zbog stanja u kojem se ta tvrtka našla.
Pri izlasku Dragana Čovića iz zgrade HDZ-a nekoliko prosvjednika počelo je bacati boce na automobil u kojem se nalazio predsjednik HDZ-a BiH te su ponovno uzvikivali "lopove, lopove". Jedna radnica je ozlijeđena u tom događaju pa su joj službenici Hitne pomoći priskočili u pomoć.
Do incidenta je došlo nakon sastanka predstavnika Sindikata radnika Aluminija s predstavnicima malih dioničara, predstavnicima Vlade FBiH, direktorima Aluminija te s Draganom Čovićem, prenosi Dnevni avaz.
Neki od prosvjednika napali su policijske službenike zbog čega je dvoje ljudi privedeno.
Oglasila se i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović koja traži hitno očitovanje Vlade RH.
- Eskalacija problema u slučaju Aluminija rezultat je dugogodišnjeg zanemarivanja evidentnih problema u poslovanju ove strateški važne tvrtke. Zabrinuta sam za sudbinu i egzistenciju radnika i čvrsto ih podupirem u zahtjevu za rasvjetljavanje svih činjenica koje su dovele do ove situacije. Želim vjerovati da je RH kao suvlasnik Aluminija napravila sve u cilju zaštite nacionalnih interesa i interesa radnika o čemu sam zatražila hitno očitovanje Vlade RH - prenosi N1 njezinu izjavu.
Prosvjednici su se ranije pitali gdje je Dragan Čović, a on je pod jakom policijskom pratnjom na kraju i došao pred zgradu HDZ-a BiH gdje je ušao zajedno s predsjednikom Nadzornog odbora "Aluminija" Zdenkom Klepićem, prenosi Dnevni avaz.
Pri dolasku u Centralu HDZ-a Čoviću su okupljeni uzvikivali "Lopove, lopove" te "izdaja, izdaja".
Prosvjed radnika ispred središnjice HDZ-a, skandira se lopovi.
— I.K.I (@ivkois) 11. srpnja 2019.
Zgradu "brane" specijalci!
Gdje je @Dragan_Covic?
Pobjegao ko Ceaușescu.#Aluminij pic.twitter.com/HD9hUlbDEI
Zbog visokih cijena električne energije Aluminij nekoliko zadnjih godina posluje s gubitkom. Ukupni dug kompanije iznosi oko 400 milijuna maraka, a prema posljednjim podacima, Aluminijev dug za električnu energiju s 30. lipnjem 2019. godine iznosi 293 milijuna maraka. Očekuje se da će u poduzeću koje zapošljava oko 900 radnika ovih dana biti pokrenut stečajni postupak.
Bošnjaci su ostvarili što su naumili. Svjesno su uništili tvrtku koja generira 10% bosanskog izvoza ! Doduše imali su malo pomoći od interesnih skupina sa naše strane !