Stanje u Srebrenici sve se više komplicira nakon provedbe lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini jer je i dalje neizvjestan ishod izbore utrke u toj općini koja je od velike simboličke važnosti za Bošnjake i za Srbe koji u njoj žive, upozoravaju u srijedu lokalni mediji u BiH. Član Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (SIP) Suad Arnautović upozorio je u srijedu kako se "nešto čudno zbiva" u Srebrenici. Kazao je kako je dobio informaciju da su pripadnici posebnih policijskih postrojbi MUP-a Republike Srpske poslani u Srebrenicu te da su tamo praktično preuzeli nadzor nad zgradom općine u kojoj je smješten glasački materijal.
– U vezi s tim izbornim materijalom se od jučer nešto čudno zbiva. Nemam detaljnije informacije u vezi s tim, ali ovakva situacija nije uobičajena niti sukladna izbornom zakonu. Mislim da je općinsko izborno povjerenstvo u ovom trenutku pod velikim pritiskom i smatram da bi se javnost u najmanju ruku trebala uključiti kako bi se utvrdilo o čemu se radi – kazao je Arnautović novinarima u Sarajevu.
Predsjednik općinskog izbornog povjerenstva Nermin Alivuković izjavio je za portal Klix kako je posebna policija stigla u Srebrenicu u utorak popodne s obrazloženjem kako imaju informacije da se "krade izborni materijal". Kazao je kako je stoga i sam bio pozvan na saslušanje u policijsku postaju, a sve je nazvao pritiskom na lokalno izborno povjerenstvo. Najavio je kako bi stoga članovi tog povjerenstva mogli podnijeti ostavke i prepustiti SIP-u da se bavi cijelim slučajem.
Iz Središnjeg izbornog povjerenstva BiH ranije je potvrđeno kako je naloženo ponovno otvaranje vreća i prebrojavanje glasačkih listića s pet izbornih mjesta u Srebrenici, jer su opažena neslaganja pri obradi podataka s rezultatima dostavljenim u Sarajevo. – Riječ je o biračkim mjestima na kojima bez otvaranja vreća nije bilo moguće otkloniti matematičko neslaganje rezultata pri unosu u aplikaciju za unos i obradu izbornih rezultata – kazala je glasnogovornica SIP-a Maksida Pirić, dodavši kako će stoga biti provedeno "kontrolno prebrojavanje" glasačkih listića. Od zatvaranja biračkih mjesta u nedjelju navečer pojavljivali su se proturječni podaci o ishodu glasovanja. U svakoj od objava bilo je jasno kako vodi kandidat ujedinjenih srpskih stranaka Mladen Grujičić, no njegova je prednost u odnosu na bošnjačkog kandidata i aktualnog načelnika Ćamila Durakovića varirala od tisuću do gotovo dvije i pol tisuće glasova.
Uslijedila su objašnjenja kako je došlo do pogrešnog unosa obrađenih podataka u izvješća koja se šalju SIP-u, no sve je pobudilo sumnje u regularnost izbornog procesa. Načelnik Duraković je već u utorak najavio kako će zbog toga tražiti ponovno prebrojavanje glasova, no iz SIP-a su istaknuli kako je za to u ovoj fazi rano te kako se prigovori mogu uložiti tek nakon objavljivanja konačnih rezultata, što će u slučaju Srebrenice potrajati još nekoliko dana. Razlog tomu je činjenica da se očekuje pristizanje i prebrojavanje glasova Srebreničana koji žive u inozemstvu ili u drugim dijelovima BiH, a njih je oko 3300. Njihovi glasovi mogu bitno utjecati na konačni ishod izbora. Na službenoj stranici SIP-a u srijedu stoje podaci kako je Grujučić dobio 70 posto prebrojenih glasova odnosno nešto manje od 4000, dok je za Durakovića glasovalo 30 posto birača ili nešto više od njih 1600.
>>Dodik nakon referenduma izbornim tsunamijem pomeo oporbu
>>Prijete Srbinu koji je pobijedio na izborima u Srebrenici: 'Napisali su svašta o meni i djeci'
>>VIDEO Srebrenicom odjekivalo 'Srbija', policija stajala između bošnjaka i pristalica Grujičića
Jake li države majko mila. Pola države nastalo na genocidu sve protjerano, poklano, popaljeno i sada taj entitet figurira kao legitimni dio nekve države BiH. Zoki je bio u pravu 100% glede iste. Čemu se Bih održava na životu ?